Strasbourg’da Öcalan ve Şengal için açlık grevi 11’inci gününde

1014

Şengal Diaspora Meclisi’nin Fransa’nın Strasbourg kentinde Öcalan’dan acilen haber alınması ve Şengal’deki özyönetimin uluslararası statüyle tanınması amaçlı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemi 11’inci gününde devam ediyor.

Süresiz dönüşümsüz olarak açlık grevine giren Êzidî temsilcilere destek amacıyla bugün ikisi kadın 5 kişilik Kürdistan İslami Toplumu (CİK) temsilcileri 5 günlük açlık grevine girdi.

Avrupa Konseyi (AK) ve İşkenceyi Önleme Komitesi’nin (CPT) acilen kendisinden haber alınamayan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan için harekete geçmesi ve Birleşmiş Milletler’in (BM) Êzidî Kürtlerin topraklarına statüyü tanıması açlık grevinin iki temel amacı.

CİK’TEN 5 KİŞİLİK DESTEK GRUBU GREVE BAŞLADI

Şengal Diaspora Meclisi Başkanı ve 4 diğer yöneticinin katıldığı eyleme bugün ise Civaka İslamiya Kurdistan (CİK) yönetici ve üyelerinden 5 kişilik yeni bir grup da destek amaçlı katılıyor. CİK yöneticisi Melle Muhyettin’in ve iki kadının da olduğu grup, 5 gün boyunca dayanışma amaçlı açlık grevine girdi.

Tertip komitesinden verilen bilgilere göre, açlık grevine bugün de çok sayıda Kürdistanlı destek ziyaretinde bulundu.

MEDYA VE İNSAN HAKLARI KURULUŞLARININ İLGİSİ ARTIYOR

Ayrıca Frankfurt’ta bulunan Uluslararası İnsan Hakları Kuruluşu (IGMF), açlık grevi eylemcilerini arayarak durumlarına ve eylemin amaçlarına ilişkin bilgi aldı. IGMF, eyleme destek verdiklerini iletirken, önümüzdeki günler içerisinde Strasbourg’daki açlık grevcilerini ziyaret edeceklerini bildirdiler.

Yine, açlık grevine birçok medya örgütü ilgi gösterirken, çekilen videolar bugüne kadar onu aşkın televizyon kanalına ulaştırıldı. Son olarak bugün Avrupa’dan yayın yapan Süryani televizyonu Soroyo-TV’ye eyleme dair videolar gönderildi.

23 Ağustos’ta AK önündeki basın açıklamasıyla başlayan açlık grevi halen Esplanade semtinde La Trés-Sainte-Trinité Kilisesi’nde ayrılan bölümde devam ediyor. Açlık grevine 5 kişi süresiz-dönüşümsüz olarak katılırken, destek amaçlı 5’er günlük gruplar katılıyor.

Strasbourg’da daha önce de 2007 ve 2012 yıllarında geniş katılımlı açlık grevleri düzenlenmişti.