Strasbourg’da CTP ve AI’ye acilen harekete geçme dilekçesi

975

Fransa’nın Strasbourg kentindeki Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nde bir araya gelen çok sayıda Kürdistanlı, Öcalan’la acil görüşme talebi içeren dilekçeleri İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) ile Uluslararası Af Örgütü’ne (AI) gönderildi.

 Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile görüşmelerin 15 ayı aşkın bir süredir gerçekleştirilemediğine dikkat çekilen başvurularda, Tayyip Erdoğan ve AKP’nin süreci bitirme kararından bu yana Kürdistan’daki sivil yaşamı da bitirme operasyonlarına giriştiği belirtildi. Yerel yönetimlerde çok sayıda belediye eşbaşkanı ve meclis üyesinin görevden alındığı ve milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırıldığı hatırlatıldı.

Kürdistan’da yaşananların 15 Temmuz darbesine giden yolu hazırladığı vurgulanan dilekçelerde, 7 Haziran seçimlerinin sonuçlarının kabul edilmemesinin de darbeye giden yolu açtığına özellikle dikkat çekildi.

Dilekçelerde, Öcalan’ın darbe mekaniğini çok önceden çözümlediği kaydedilen dilekçelerde, ayrıca ailesi ve avukatları başta olmak üzere milyonlarca Kürdistanlının Öcalan’ın sağlığından endişeli olduğu dile getirildi.

CPT’nin ‘sorumluluklarını yerine getirerek’ derhal İmralı Adası’na gitmesi istenen dilekçelerde, Af Örgütü’nün ise bu konudaki endişeleri gidermek amacıyla harekete geçmesi çağrısı yapıldı.

Posta idaresinden bugün gönderilen dilekçelerin sayısının 96 olduğu öğrenildi.