Strasbourg’da 1500 kişi AKP faşizmine karşı yürüdü

1123

AKP/Saray faşizminin Kürt halkı ve diğer tüm muhalif çevrelere yönelik soykırım operasyonlarına karşı Fransa’nın Strasbourg kentinde Fransız, Kürt, Alevi ve Türkiyeli parti, dernek ve kuruluşların katılımıyla büyük bir protesto gösterisi düzenlendi.

Place de la Gare’da bugün saat 11’den sonra başlayan yürüyüş ve miting, şu kurumların çağrısıyla düzenlenmişti: Fransa Sosyalist Partisi (PS), Fransa Komünist Partisi (PCF), Avrupa Ekoloji Yeşiller Partisi (EELV), Genç Komünistler Birliği (MJCF), Alsace Komünistler Birliği, CGT sendikası, Fransız Kürt Dostluk Derneği, Irkçılığa Karşı Dostluk Hareketi (MRAP, Justice et Liberté ile Demokratik Kürt Toplum Merkezi, Zin Kadın Derneği, DIDF, ASTU, Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu (FUAF), ATİK, Alevi Kültür Merkezi.

Eylemde önce kurumlar tarafından hazırlanan ortak açıklama okunurken, daha sonra kent merkezindeki Place Kléber’e doğru bir yürüyüş düzenlendi. Yaklaşık 1500 kişinin katıldığı yürüyüşte ‘Türkiye’deki baskılara karşı uluslararası dayanışma’, ‘Baskı yapanlara karşı Strasbourg direnişte’, ‘Kürt halkı statü istiyor’, ‘Vekilime dokunma-İrademe dokunma’ yazılı pankartlar ile Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve HDP’li vekillerin posterleri taşındı.

Sık sık Fransızca ‘Katil Erdoğan’, ‘Kahrolsun faşizm’, ‘Kürdistan’a siyasi çözüm’ gibi sloganların atıldığı yürüyüş kolu daha sonra Place Kléber’de toplandı.

Buradaki mitingde ise eyleme destek veren kurumlar adına kısa kısa konuşmalar yapılırken, Türkiye’nin artık daha net bir şekilde diktatörlük haline geldiğine vurgu yapıldı. AKP faşizmine karşı ortak mücadele çağrısının yapıldığı konuşmalarda, Fransa başta olmak üzere Avrupa ülkelerinin acilen harekete geçmeleri istendi.

Konuşmalarda, Türkiye’deki tüm muhalif tutsakların derhal serbest bırakılması ve sorunların barışçıl yollarla çözülmesi çağrıları da yapıldı.

Eyleme Kürt, Türkiyeli sol, Aleviler ile Fransız parti ve hareketlere üye 1500 kadar kişi katıldı.