Strasbourg’da 1 Kasım Kobanê Günü eylemi

1027

1 Kasım Dünya Kobanê Günü dolayısıyla Fransa’nın Strasbourg kentinde bir miting düzenlenirken, Kobanê Direnişi’ni anlatan bir de sinevizyon gösterimi yapıldı.

 Strasbourg Merkez Tren Garı önünde saat 13.00’ten sonra başlayan Dünya Kobanê Günü eylemine Alsace ve Lorraine bölgeleri ile sınırdaki Alman kentlerinde yaşayan çok sayıda Kürdistanlı ve Türkiyeli katıldı.

Tren Garı önündeki alanda toplanan yüzlerce kişi ellerinde YPG/YPJ ve KCK flamalarının yanı sıra Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve Türkiyeli devrimci önder İbrahim Kaypakkaya’nın posterlerini taşıdı.

Eylemde yapılan konuşmalarda, Kobanê’deki direnişin tüm dünyaya örnek olduğu ve DAİŞ barbarlığının yenilgisinin başlangıcı olduğu vurgulandı. Kuzey Kürdistan ve Rojava’ya yönelik AKP saldırıları ile belediyelere yönelik sindirme operasyonlarına dikkat çekilen konuşmalarda, Avrupa ülkelerininin Erdoğan diktatörlüğüne karşı sessiz tutumu kınandı.

Konuşmalarda, AKP faşizmine karşı ortak direniş çağrıları yapılırken, eylem atılan sloganlarla sona erdi.

Tren Garı önündeki eylemin ardından kitle Kürt Toplum Merkezi lokalinde toplanarak, Kobanê Direnişi’ne yönelik hazırlanan sinevizyon gösterisini izledi.