Strasbourg direnişçileri: Bedeli ne olursa olsun tecridi kıracağız

327

Strasbourg mitingine katılan 62 günündeki Strasbourg açlık grevi direnişçileri, tecrit kırılmazsa katliam siyasetinin durdurulamayacağını söylerken, “Bedeli ne olursa olsun tecridi kıracağız, faşizmi yeneceğiz” mesajı verdi.

Uluslararası Komplo’nun 20’nci yılında Fransa’nın Strasbourg şehrinde düzenlenen protesto mitingine, aynı kentte 62 gündür tecride karşı açlık grevinde olan 14 eylemci de katılarak, mesaj verdi.

Eylemcilerin sahneye çıkması esnasında alandaki kitlenin hep bir ağızdan attığı “Yaşasın özgürlük direnişimiz”, “Biji Serok Apo” miting alanında sloganları yankılandı. Kitleyi selamlayan açlık grevi direnişçileri de kitle ile birlikte sloganlara eşlik etti.

‘TECRİT KIRILINCAYA KADAR DİRENİŞ SÜRECEK’

Aralarında HDP eski Milletvekili Dilek Öcalan’ın da olduğu 14 direnişçi adına ilk olarak söz alan gazeteci Gülistan İke, komplonun amacına ulaşamayacağına vurgu yaptı. Leyla Güven başta olmak üzere birçok merkezde Öcalan üzerindeki tecridin kırılması amacıyla açlık grevinde olanları selamlayan İke, “Bizler tecridin kırılacağına inanıyoruz ve bu inançla direniyoruz. Bedenlerimiz erise de bizler tecridi kırılıncaya kadar direnişe devam edeceğiz” dedi.

Sürdürülen direnişin ‘yüzyılın direnişi’ olduğunu söyleyen İke, “Sayın Öcalan’a sahip çıkmak insanlık onuruna sahip çıkmaktır. Leyla Güven öncülüğünde, kadınlar öncülüğünde başlatılan bu direniş zafere ulaşacaktır” dedi.

Tecride karşı direnişin mutlaka kazanacağının altını çizen İke, Kürt Halk Önderi’nin 20 yıldır tecride karşı direnişini selamladı.

KOÇ: BEDELİ NE OLURSA OLSUN TECRİDİ KIRACAĞIZ

İke’nin ardından söz alan KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç ise İmralı’yı selamlayarak konuşmasına başladı.

Koç, devamla “Bu tecrit sadece Başkan Apo’nun üzerinde değil, tüm Kürdistan’a yöneliktir. Bu tecrit, başkanın şahsında 4 parça Kürdistan’a, yurt dışındaki Kürtlerin, demokratlara, muhaliflere, Ortadoğu halklarına yöneliktir. Bize, yani hepimize yönelik bir imha savaşı yürütülüyor. Önümüzde 2 yol var: teslimiyet ve boyun eğme ya da özgür yaşam. Başkan Apo Kürt halkının, kadının özgürlüğünü temsil ediyor. Bedeli ne olursa olsun, biz bu tecridi kıracağız. Tecridi kıramazsak Kürdistanlılar ve bölge halkları katliam siyasetini durduramazlar. Bunu sadece tecridi kırabilirsek durdurabiliriz. Kemallerin, Hayrilerin ve Akiflerin ruhuyla, nasıl ki; onlar 1982’de Türk devlet faşizmini yendiysek, bizlerde bugün Leyla Güven’ öncülüğündeki direnişle Erdoğan ve faşizmini yıkacağız. Eğer bunun için bedel gerekiyorsa, biz bedeli vermeye hazırız” diye ekledi.