Strasbourg açlık grevindekilere dikkat edilmesi gerekenler konusunda bilgilendirme

1132

Eylemciler, Heyva Sor a Kurdistanê tarafından görevlendirilen Dr. Fahrettin Gülşen tarafından düzenli olarak kontrol edilirken, açlık grevi boyunca dikkat edilmesi gereken noktalar üzerine bilgilendiriliyor.

23 Ağustos’tan bu yana Strasbourg’un Esplanade semtindeki La Trés-Sainte-Trinité Kilisesi’nde devam eden açlık grevinde, Avrupa Konseyi (AK) ve İşkenceyi Önleme Komitesi’nin (CPT) Öcalan’la görüşülmesi için harekete geçmesi isteniyor. Açlık grevinin bir diğer temel amacı ise Şengal’in öz yönetimini sağlayacak bir uluslararası statüye kavuşması.

Salı gününden bu yana Strasbourg ile çevre kent ve ülkelerden gelen yüzlerce Kürdistanlı tarafından ziyaret edilen açlık grevi eylemcileri,  Heyva Sor a Kurdistanê tarafından görevlendirilen Dr. Fahrettin Gülşen tarafından da düzenli olarak muayene ediliyor.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKİLEN NOKTALAR HAKKINDA BİLGİLENDİLİYORLAR

Dr. Gülşen, özellikle süresiz-dönüşümsüz olarak açlık grevine katılan eylemcilere yönelik bilgilendirmeler de yapıyor. Katılan bireylerin açlık grevine girmelerine engel teşkil edecek rahatsızlıklarının olmadığını belirten Dr. Gülşen, ancak günler geçtikçe beslenmemeye bağlı olarak vücut dengesindeki bozulma nedeniyle şiddetli baş ağrıları olacağına dikkat çekti.

İshal, mide bulantısı gibi rahatsızlıklar yaşanabileceğini de kaydeden Dr. Gülşen, açlık grevinin ikinci haftasına girildiğinde bazı belirtilerin daha keskin olacağını ve buna hazır olunması gerektiğini söyledi.

Dr. Fahrettin Gülşen, aşırı hassasiyet, gürültü veya televizyondan rahatsız olma gibi rahatsızlıkların da olacağını belirtti.

Birçok Avrupa ülkesinden eyleme ziyaretçiler olacağı için dikkatli olunmasını isteyen Dr. Gülşen, grip gibi bulaşıcı hastalıklara karşı dikkatli olunmasını istedi. Dr. Gülşen, eylemcilerin önümüzdeki günlerden itibaren daha az hareket etmesi gerektiğini tavsiye ederken, bunun açlık nedeniyle vücutta oluşacak yıpranmayı yavaşlatacağının altını çizdi.

Öte yandan açlık grevi eylemcileri bugün kendilerine bir bölüm ayıran Kilise’deki Pazar ayinine katılarak, bilgilendirme yapacaklar ve duyarlılık oluşturmaya çalışacaklar.