Strasbourg açlık grevinde 20’inci gün geride kaldı

1140

Şengal Diaspora Meclisi yöneticilerinin Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecriti kırmak ve Şengal’in statüsüne dikkat çekmek amacıyla başlattıkları süresiz dönüşümsüz açlık grevi 20’inci gününü geride bırakıyor.

23 Ağustos’ta Avrupa Konseyi (AK) ve İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) önündeki basın açıklamasıyla başlatılan açlık grevi, başta Almanya kentleri olmak üzere birçok şehirden gelen ziyaretlerle desteklendi.

Sabah saatlerinden itibaren eylemcileri ziyaret eden yüzlerce kişi arasında Avrupa Midyat Meclisi üyesi Asuri-Süryani ve Ezidiler, Mannheim-Alzey Ezidi Meclisi üyeleri, Saarbrücken kenti ve çevresinden Ezidiler ile Alevi derneklerinden temsilciler de bulunuyordu.

Avrupa Midyat Meclisi adına yapılan açıklamada, Ortadoğu halkları arasında ayrım koymadan onlara sahip çıkan ve kurtarmayı amaçlayan tek hareketin PKK olduğu vurgulandı. Açıklamada, bundan dolayı da ‘Başkan Apo’nun felsefesine sahip çıkılması gerektiği’ vurgulandı.

ÖCALAN’A ZİYARET MERAKLA BEKLENDİ

Açlık grevinin olduğu bugün gün boyunca Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan’ın İmralı Adası’na yaptığı ziyaretin sonucu de merakla beklendi. Akşam saatlerinde Mehmet Öcalan’ın Kürt Halk Önderi’yle görüştüğüne dair haberler ise slogan ve zılgıtlarla karşılandı.

20’inci gününü geride bırakan açlık grevine Fikret İgrek, Peşimam Ekrem Deniz, Bozo Bacini, Beşir Ezidi ve Bedirhan Kahraman adlı Şengal Diaspora Meclisi yöneticileri süresiz dönüşümsüz olarak katılırken, çok sayıda Kürt kurum temsilcisi de dayanışma amaçlı süreli olarak katılmıştı. Son olarak Bethnahrin Ulusal Konseyi (MBU) üyesi Aynur Özgün ile Sait Afram’ın destek amaçlı 2 günlük olarak katıldığı dayanışma grevini Avrupa’daki Kürt kurumlarının dışilişkiler çalışmalarını yürüten Diplomasi Komitesi üyeleri sürdürüyor.