Stockholm’de Öcalan’a özgürlük etkinliği sürüyor

1161

İsveç’in başkenti Stockholm’de yaşayan Kürdistanlıların Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğüne kavuşması ve Bakur’daki soykırım operasyonlarının durdurulması talebiyle Pazartesi günü Medborgarplatsen Meydanı’nda başlattıkları etkinlik sürüyor.

Eylemciler, Türkiye ve Kürdistan’daki son gelişmelerin ele alındığı bildirileri meydandan geçenlere dağıtır ve imza toplarken, diğer yandan da Türkiye ve Kürdistan’daki gelişmeleri tartışıyorlar. Diğer yerleşim biriminde yaşayan Kürdistanlılar da, gruplar halinde gelerek eyleme destek veriyor.

Eyleme katılanlardan Erdem Kahraman, bir halkı temsil eden bir önderin tutsak olmasının ve tecrit edilmesinin kabul edilemeyeceğini belirttikten sonra “Öcalan’ın özgürlüğü Kürt Halkının özgürlüğü demektir. Eğer bir halkın önderi özgürse o halk özgürdür. Öcalan’sız yaşam olmaz. Onun sağlığı bizim sağlığıdır. O, Kürt halkının makus talihini tersyüz eden ve bizi var edendir. Bunun için de biz, Kürt Halk Önderi Öcalan’ın derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz” diyor.

2008 Medya Savunma Alanlarında şehit düşen Doğu Kürdistanlı Argeş Bawer’in annesi Haver Bawer de, çadır eylemine katılarak bildiri dağıtıyor ve İsveç kamuoyunu Bakur’da yaşanan katliamlar hakkında bilgilendiriyor.

Bakur’a yönelik saldırıların son bulması ve Kürt Halk önderi Öcalan’ın serbest bırakılmasını talep ettiklerini söyleyen Haver Bawer, ”Biz eylemlerimizi Önderimiz özgür olana kadar sürdüreceğiz. Sömürgeciler ve Kürt Halkının düşmanları şunu iyi bilmelidir ki, önderliğimiz ağır tecrit koşullarında tutuluyor ama O’nun halkımıza aşıladığı ideoloji ve yol haritası tüm Kürt Halkının evi ve beynine yerleşmiştir. Biz, ülkemiz özgürlüğüne kavuşana kadar Önderliğimizin gösterdiği yolda devam edeceğiz. Bakur’da halkımız aylardır Türk devletinin baskı ve zulmü altındadır. Büyük bir savunmayla saldırılara karşı direniyor. Biz, Önderliğimizin gösterdiği yolu izledikçe kırılmayız ve geri adım atmayız. Kayıplarımız var. Şehit veriyoruz, bedel ödüyoruz ama özgürlüğümüze kavuşmak için biz her şeyi göze aldık” şeklinde konuşuyor.

Kuzey Kürdistanlı Nurcan Çelik de, Öcalan tutsak olduğu sürece kadınların özgür olamayacağını vurguladıktan sonra “Bundan dolayı biz kadınlar için Öcalan’ın özgürlüğü çok önemlidir. Halkımız Bakur’da faşist Türk devletinin saldırılarına karşı direniyor. Bizi yok etmek istiyorlar. Biz Önderliğimizin özgürlüğü ve direnen halkımıza destek vermek için çadır etkinliği yapıyoruz” diyor.