Stockholm ve Paris’te ‘Almanya’ protestosu

931

Almanya, İsveç’in başkenti Stockholm’de Almanya Büyükelçiliği önünde yapılan bir gösteriyle protesto edildi.

İsveç Demokratik Kürt Toplum Merkezi ve Sara Kürt Kadın Birliği’nin örgütlediği gösteride, ”Katil Erdoğan, iki yüzlü Almanya”, ”PKK halktır, halk burada” sloganları atıldı.

Eylemciler, Almanya Büyükelçiliği Basın Sekreteri ile görüşme yaptıktan ve taleplerini içeren dosyayı kendisine teslim ettikten sonra Almanya’nın Kürtlere yönelik politikasını protesto eden sloganlar atarak eylemi sonlandırdı.

Kürt siyasetçiler Zeki Eroğlu nisan, Cihan Ilıman da Mayıs ayında Stockholm-Arlanda Hava Limanı’nda Almanya tarafından gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı.

Ilıman geçtiğimiz hafta Almanya’ya iade edilirken, Eroğlu Stockholm’un Sollentuna semtinde bulunan tutukevinde.

PARİS

Fransa’nın başkenti Paris’te de Alman devleti protesto edildi.

Fransa Demokratik Kürt Konseyi (CDK-F), saat 14.00’te Almanya Büyükelçiliği önünde Ciwanên Azad Paris öncülüğünde yapılan eyleme ACTİT, ATİK, SKB gibi kurumlar da destek sundu.

Eylemde yapılan açıklamada, Almanya’nın ekonomik ve siyasi çıkarları uğruna Türkiye’nin Kürt düşmanlığı politikasını Almanya’ya da taşıdığı belirtildi. CDK-F açıklamasının devamında şunları belirtildi: “Bu politika Kürt halkına zarar verdiği kadar Alman demokrasisine de zarar veriyor. Bir insanlık hareketinin yasak olması birçok Alman aydın, kurum, şahsiyet tarafından eleştirildi ve PKK yasağının kaldırılması talep edildi. Alman hükümeti ise, kendi kurum ve halkının talebini görmezlikten gelip, AKP devletine desteğini sürdürmeye devam etti.”

Almanya’nın, son bir yılda onlarca Kürt siyasetçilere dönük politikasını sloganlarla protesto eden kitle ellerinde “Erdoğan: Merkel: DAİŞ” yazılı dövizleri taşıdı. Hazırlanan çeşitli maketlerle Almanya’nın Kürt politikasını eleştiren CDK-F, elçiliğe dosya sundu.

Eylemde Erdoğan ve Markel’in maketleri de yakıldı.