Stockholm ve Biel’de Öcalan’a özgürlük eylemi

736

İsveç’in başkenti Stockholm ve İsviçre’nin Biel kentinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylem gerçekleştirildi.

Avrupa’daki Kürdistanlılar, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın sağlığı ve güvenliği için eylemlerini sürdürüyor.

STOCKHOLM

Stockholm’de araç trafiğine kapalı Drottningsgatan Caddesi’nde dün akşam gerçekleşen eylemde, üzerinde “Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a barış” yazılı pankart, Öcalan’ın resimlerinin olduğu flamalar taşındı. Türkiye’de gerçekleşen katliamları, insan hakları ihlalleri ve Öcalan’a yönelik tecritti teşhir eden bildiriler dağıtıldı.

Stockholm Demokratik Kürt Toplum Merkezi Eş Başkanı Şükran Yeşil, her cuma günü Åhlens alış-veriş merkezinin önünde saat 17.00-18.00 arası Öcalan’ın özgürlüğe kavuşması için eylem yapacaklarını söyledi.

Bu haftaki eylemin PJAK tarafından gerçekleştirildiğini belirten Yeşil, önümüzdeki haftalarda düzenlenecek eylemlerin sırasıyla Amara Kürt Kadın Meclisi, Stockholm Demokratik Kürt Toplum Merkezi, PYD ve Ronak tarafından sürdürüleceğini açıkladı ve Stockholm’de yaşayan tüm Kürdistanlılar ve dostlarına eyleme katılmaları çağrısı yaptı.

BİEL

İsviçre’nin Biel kentinde de Ciwanên Azad ve Jinên Ciwanên Azad “Serî Hilde!” ve “Azad Bike” kampanyası çerçevesinde Öcalan’ın özgürlüğü için bisiklet eylemi yaptı. Bisiklet eyleminin ardından Arin Mirkan Kadın Komünü tarafından gerçekleştirilen mitingle tecrit protesto edildi.

Biel Kongrehaus Meydanı’nda bir araya gelen onlarca genç, Öcalan’ın bayrak ve flamalarıyla bisikletlerle şehir merkezine doğru hareket etti. Öcalan’a Özgürlük sloganlarının atıldığı ve yaklaşık yarım saat süren eylem merkez tren istasyonu önünde gerçekleştirilen mitingle devam etti.

Ciwanên Azad ve Jinên Ciwanên Azad üyeleri merkez tren istasyonu önünde Arin Mirkan Kadın Komünü tarafından meşalelerle karşılandı. Devrim şehitleri anısına bir dakikalık saygı duruşuyla başlayan mitingde PKK’nin kuruluş yıldönümü de selamlandı. Kürt Kadın Hareketi adına yapılan konuşmanın ardından, eylemin amacına anlatan bir bildirinin okunmasıyla eylem sonlandırıldı.