Stockholm semalarında ’Öcalan’a özgürlük’ istendi

669

Dün İsveç’in başkenti Stockholm Kürdistanlıların gerçekleştirdikleri ilginç bir eyleme sahne oldu.

Yüzlerce Kürdistanlının Kürt Halk Önderi Öcalan’ın özgürlüğü için yürüdüğü sırada, Stockholm semalarında da İngilizce ”Öcalan’a özgürlük” pankratı açıldı.

Stockholm merkezindeki Hemlegården Parkı’nda dün saat 14.00 sularında bir araya gelen Kürdistanlılar ve dostları, ”Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a barış”, ”Öcalan’a özgürlük” pankratları, büyük boy PKK bayrakları ve Öcalan’ın portlereini taşıyarak mitingin yapılacağı Odenplan Meydanı’na doğru yürüdü.

Yürüyüş sırasında ”Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a barış”, ”Kanlı ellerinizi Öcalan’dan çekin”, ”Biji Serok Apo”, ”Öcalan halktır, halk biziz”, ”Türk ordusu Kürdistan’dan defol”, ”Katil, faşist Erdoğan” sloganları atılırken kuyruğunda ”Freedom for Öcalan, NCDK” yazılı bir pankrat taşıyan bir uçak, 2 saat Stockholm semalarında tur attı.

Odenplan Meydanı’nda yapılan mitingde Demokratik Kürt Toplum Merkezi ve Rojava Komiteleri adına yapılan konuşmalarda, AKP Hükümetinin Kuzey Kürdistan ve Rojava’ya yönelik saldırıları teşhir edildi ve Öclan’ın serbest bırakılması talep edildi.

Rojava Komiteleri adına konuşan Erik Andersson, Rojava’da oluşan eşitlikçi ve demokratik oluşumun Abdullah Öcalan’ın projesi olduğunu hatırlattıktan sonra sömürgeci ülkelerin baskı ve saldırılarına karşı Rojava devriminin yanında yer almaya ve Öcalan’ın özgürlüğünü savunmaya devam edeceklerini söyledi.

Gösteri, AKP ve Erdoğan’ı kınayan ve Öcalan’ın özgürlüğünü isteyen sloganların atılmasıyla son buldu.