Stêrk TV ve Ronahî TV temsilcileri SNJ ile görüştü

1201

Eutelsat tarafından yayınları durdurma kararı alınan Stêrk TV ve Ronahi TV temsilcileri, Fransa’nın en büyük basın sendikası olan SNJ Genel Sekreteri ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Stêrk TV adına Gulê Algunerhan ve Ronahi TV çalışanı Rodi Melek, Fransa Ulusal Gazeteciler Sendikası Genel Sekreteri Dominique Pradalié tarafından karşılandı.

Sendika’nın Paris’teki merkezinde yapılan görüşmede, Kürt Televizyonlarına yönelik yayın durdurma kararı ele alındı. Kürt gazeteciler, Dominique Pradalié’ye Eutelsat tarafından yayınları durdurulmak istenen 3 Kürt Televizyon kanalı hakkında bilgilendirmede bulundu. Stêrk TV ve Ronahi TV temsilcileri Algunerhan ve Melek, Eutelsat’ın Türkiye ile işbirliği yaparak yayınlarını durdurmak istediğini aktardı.

Fransız Ulusal Gazeteciler Sendikası SNJ Genel Sekretesi Dominique Pradalié ise, Eutelsat ve Türk devletinin baskılarına maruz kalan tüm Kürt gazetecilerle dayanışma içerisinde olduklarını belirtti. Türkiye’deki gelişmelere ve medyaya yönelik baskılara dikkat çeken Dominique Pradalié, ülkenin gazeteciler için zindan haline getirildiğini hatırlattı. Pradalié, ‘’Şu an 150 gazeteci cezaevinde. Medyaya yönelik tüm baskılar kaygı vericidir. Ama size yönelik bu baskılar çok daha kaygı vericidir. Çünkü Kürt kardeşlerimizin sesini kesmek istiyorlar. Aynı zamanda izleyicilerin bilgi alma hakkını engellemek istiyorlar’’ dedi.

Dominique Pradalié, Kürt Televizyonlarına yönelik baskıları yakından takip edeceklerini, konuya ilişkin bir basın açıklaması yapacaklarını ve ilgili platformlarda gündeme getireceklerini dile getirdi.