Sosyalist Şilan’ı binler son yolculuğuna uğurladı

660

Lünen’de geçirdiği bir rahatsızlık nedeniyle hayatını kaybeden Müzeyyen Palabıyık binlerce kişinin katıldığı bir törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Ömrünün büyük bir kısmını Kürdistan Özgürlük Mücadelesinde geçiren Müzeyyen Palabıyık (Şilan Fırat), 26 Nisan günü Almanya’nın Lünen şehrinde tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Bugün de Hattingen kentinde Palabıyık için bir tören düzenlendi. Kürt Kadın Hareketi tarafından organize edilen törende Palabıyık’ın ailesi, Kürt kurum temsilcileri, mücadele arkadaşları olmak üzere binlerce kişi hazır bulundu.

‘İSYAN VE ÖZGÜRLÜĞÜ TEMSİL EDİYORDU’

Törende bir konuşma yapan Avrupa Kürt Hareketi adına Songül Ömürcan, Ortadoğu ve Kürdistan’da yoğun bir savaş yaşandığına dikkat çekerek, “Özgür bir gelecek ve onurlu bir yaşam uğruna her gün gençlerimiz toprağa düşüyor. 40 yıldır bir mücadele veriyoruz. Bu mücadelenin bir neferi de sosyalist Şilan yoldaştı. Çünkü o ezenlere haksızlığa karşı başkaldırı, isyan ve hak arayışıydı. Özgürlüğün kendisiydi. Bu değerleri kişiliğinde yarattı. Onun için o hepimizin yüreğinde yaşayacaktır” diye konuştu.

KJK MESAJ GÖNDERDİ

Törene KJK Koordinasyonu da yazılı bir mesaj gönderdi. Mesajda şunlar ifade edildi:

“Şilan yoldaş faşist TC zihniyetinin Kürt halkı ve kadınları üzerinde geliştirdiği inkar, imha ve katliamcı zihniyetinin aşılması için güçlü bir mücadelenin sahibi olmuştur. Demokratik, ekolojik ve kadın özgürlükçü paradigmanın bir neferi olarak tüm halkların ve kadınların demokratik sosyalizmin inşasının bir neferiydi. İnşanın hayat bulması için kişinin kendisinin düşünce, duygu dünyasını yeniden inşası ile başaranın kaçınılmaz olduğu inancını bulunduğu her çalışma alanında yaşama ve yaşatmanın en güzel örneklerinden biriydi. Kapitalizmin ve Avrupa sisteminin yaratmak istediği bireyciliğe karşı Önder Apo’nun komünal, özgür yaşam felsefesini esas alarak hakikatin arayışını güçlendirmiş ve yaşamını anlamlandırmayı esas almıştır. Bütün faşizan saldırılara karşı Kürt kadınlarının öncülüğünde fedaice direnen Önder Apo’nun demokratik konfederalizm paradigmasının özgürlük umudunun çok güçlü olduğu ve evrenselleştiği bir dönemden geçmekteyiz. Yaşamın her alanında mücadeleyi daha da büyüterek Önderliğimize ve devrim şehitlerimize cevap olacağımız inancını ve kararlılığımızı belirtiyoruz. 40 yıllık mücadelenin esas sahipleri olan şehitler kervanına katılan Şilan yoldaşı minnetle anıyor, yoldaşlarına, Kürt kadınlarına Kürt halkına ve ailesine başsağlığı diliyoruz.”

‘MÜCADELESİNE BAĞLI KALACAĞIZ’

Şengê Kahraman da KOMAW adına bir konuşma yaptı. Kahraman, Palabıyık’ın mücadeleci kişiliğine değinerek, “Sevecen, sevgi dolu, mücadeleci bir kişiliği vardı. Devrimci ve sosyalist bir yaşam tarzı ve yaklaşıma sahipti. Biz kadınlar olarak, onun mücadelesini sürdüreceğiz” dedi.

Arkadaşı Şînda Deniz da mücadelesine sahip çıkacaklarını vurguladı.

Törende birçok Kürt kurum temsilcisi de konuşma yaparak, Palabıyık’ı andı. Tören Müzeyyen Palabıyık’ın hayatının anlatıldığı bir sinevizyon ile son buldu.