Solothurn’daki billboardlar Öcalan’a özgürlük talebini dönüyor

593

İsviçre’nin Solothurn merkez tren istasyonundaki billboardlarda Öcalan’a özgürlük posterleri gösteriliyor.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünü talep etmek amacıyla İsviçre’de gerçekleştirilen eylemler farklı eylem yöntemleri ile devam ettiriliyor.  Solothurn merkez tren istasyonlarındaki dev billboardlar Öcalan’a özgürlük posterlerini dönüyor.

“Freiheit für Öcalan” yazılı ve Öcalan fotoğrafının bulunduğu posterler, bir hafta boyunca insan yoğunluğunun yaşandığı tren istasyonunda dönecek.

Daha öncede İsviçre’nin birçok merkezinde denenen bu eylem tarzı Türk devletini harekete geçirmişti. Bern Türkiye Büyükelçiliği, konuya ilişkin İsviçre Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile görüşerek Öcalan’ın posterlerinin kaldırılmasını istemiş ancak Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ise İsviçre anayasası gereği böyle bir yasaklamaya gidemeyeceklerini ifade etmişti.

Öte yandan İsviçre Demir Yolları Şirketi (SBB) ise yaptığı açıklama ile Öcalan’ın posterlerinin billboardlardan kaldırmayacaklarını belirterek, konunun tamamen ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini dile getirerek bir anlamda Türk devletine ifade özgürlüğü dersi vermişti.