Solothurn ve Fribourg’da Öcalan için eylemler

525
ANF Images

KCDK-E’nin çağrısıyla İsviçre’nin Fribourg ve Solothurn kentlerinde “Başkan Apo’ya özgürlük, Efrîn’i sahiplen” şiarıyla bir eylem gerçekleştirildi.

FRIBORG

Fribourg merkez alanında Kürdistanlılar ve dostlarının katılımıyla Öcalan’ın özgürlüğü ve Efrîn için bir miting gerçekleştirildi. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan posterleri KCK, YPG, YPJ, HDK bayrak flamalarının taşındığı eylemde ağır tecrit koşulları altında bulunan Abdullah Öcalan’ın serbest bırakılması istenirken, Türk devletinin Efrîn’e yönelik saldırıları protesto edildi.

Fransızca bildirilerin dağıtıldığı eylemde sık sık “Biji Serok Apo” sloganları atıldı. NCDK İsviçre eş sözcüsü burada yaptığı konuşmada “Öcalan’ın özgürlüğünün Kürt Halkının Özgürlüğü olduğunu vurgularken Türk devletinin Efrîn’e yönelik saldırılarının bir an önce durdurması gerektiğini belirtti. Eylem Fransızca bildirilerin okunmasının ardından sloganlarla sonlandırıldı.

SOLOTHURN

“Başka bir dünya Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın paradigmasıyla mümkündür!” şiarıyla düzenlen eylemde Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecrit ve Efrîn’e yönelik çete saldırıları protesto edildi. Almanca bildirilerin dağıtıldığı ve sık sık Öcalan lehine sloganların atıldığı mitingde kanton yetkilileriyle bir görüşme gerçekleştirildi. Kanton yetkililerine dosya sunulmasının ardından eylem sloganlarla sonlandırıldı.