Sol Parti: Avrupa’da yeni Vietnam’ın adı Efrîn olmalı

445

Kürt halkının Newroz bayramını kutlayan Federal Meclis üyesi Sol Partili vekiller, Efrîn ile dayanışmanın sürmesi gerektiğine dikkat çektiler.

Vekillerden Simone Barrientos “Umarım ABD’nin Vietnam’da yürüttüğü savaşa zamanında karşı çıkan Avrupalılar bu kez Efrîn için sokaklara çıkar” çağrısı yaptı.

Almanya’da muhalefet partilerinden Sol Parti üyesi 10 parlamenter ANF aracılığıyla başta Efrîn’de direnler olmak üzere Kürt halkının Newroz bayramını kutladı. Sol Parti olarak bölgede yaşananlara sessiz kalmayacaklarını ve Efrîn ile dayanışmanın sürdürülmesini isteyen vekiller, Merkel hükümetine de önemli çağrılarda bulundu.

Efrîn’de Türk devletinin uluslararası hukuku hiçe sayan savaşına dikkat çeken vekiller “Federal hükümet de artık bu savaşı gerçek ismiyle adlandırmalı” diye konuştular. İşte vekillerin Efrîn için çağrıları ve Newroz için verdikleri mesajlar:

ULLA JELPKE: Erdoğan’ın savaş suçları kesinlikle Almanya tarafından kınanmalı. Rojava ve Efrîn’de yerlerinden olan Kürtlerle dayanışmamızı göstermeliyiz. Tekrarlıyorum Almanya Erdoğan’ın yargılanmasında öncülük edilmeli. Hepinizin Newroz’unu bu ruhla kutluyorum.

DİETER DEHM: Efrîn de Kobanê gibi bir direnişi temsil ediyor. Orada verilen direniş sayesinde bizler batının değer yargılarıyla yaşayabiliyoruz. Nasıl ki 75 yıl önce Kızıl Ordu’nun verdiği mücadele sayesinde şimdi burada özgürce konuşabiliyorsam, Irak’ta ve bölgede de benzer bir mücadele verildi. Ancak ne yazık ki şimdi Almanya parası ve silahıyla Erdoğan gibi bir kanlı diktatörün yürüttüğü savaşa destek veriyor. Efrîn’den gelen kötü haberlere rağmen Kürt halkının Newroz’unu kutluyorum.

STEFAN LİEBİCH: Uluslararası hukuktaki hakları çiğnenen Efrînlilerle dayanışma içinde olduğumuzu belirtmek istiyorum. Sol Parti olarak bölgede yaşananlara sessiz kalamayız, sessiz de kalmak istemiyoruz. Türk hükümeti gibi kendi hükümetimizi de eleştiriyoruz, çünkü suskun ve silah satışına devam ediyor. Efrîn’de direnen insanlarla dayanışmamızı bir kez daha tekrarlıyoruz.

KATHRİN VOGLER: Türk devletinin saldırıları altında hayatta kalma mücadelesi vermeye çalışan, yerlerinden olanların yanında olduğumuzu belirtmek istiyorum. Federal hükümetin de artık bu savaşı gerçek ismiyle yani uluslararası hukuku ihlal şeklinde adlandırmasını bekliyorum. Federal hükümetin onayıyla gerçekleşen silah ticaretiyle verilen Alman silahlarla bu savaşın yürütülmesinden dolayı utanıyorum. Bu üzücü oyun, bu ülke için de iyiye bir işaret değil. Efrîn’e sesleniyorum; sizin yanınızdayız, bijî Efrîn.

NİCOLE GOHLKE: Değerli arkadaşlar, umarım bu Newroz size yeni bir başlangıç getirir. Kürt hareketinin zorluklarla iyi mücadele ettiğini ve her zor dönemde ayakta kalmayı becerdiğini biliyorum. Sizin yanınızdayız, umarım daha güzel günlerde Newroz’u hep birlikte kutlarız.

MİCHEL BRANDT: Öncelikli olarak hepinizin Newroz’unu kutluyorum. Bu zorlu günde umarım Newroz’nuz iyi geçer ve bayramınızı güzel şekilde kutlarsınız.

SİMONE BARRİENTOS: Efrîn’den gelen fotoğraflara baktığımda çok etkileniyorum. Orda akrabası ve arkadaşı olan insanların artık ne kadar bu fotoğraflardan etkilendiğini tahmin edemiyorum. Bu insan aklının alamayacağı kadar büyük bir trajedi. Umarım Avrupalılar için Efrîn yeni bir Vietnam olur. ABD’nin Vietnam’da yürüttüğü savaşa karşı Avrupalılar bu kez Efrîn için sokaklara çıkar ve Türk devletinin yaptıklarına ‘artık yeter’ der. Biz her hâlükârda sokaklar çıkmaya devam edeceğiz. Gücümüzü ve cesaretimizi kaybetmemeliyiz, mücadelemiz sonuna kadar sürecek.

ZAKLİN NASTİC: Efrîn’de yaşanan bu kadar trajik olaylara rağmen herkesin Newroz’unu kutluyorum. Bölgede mücadele eden bütün demokratik güçlerin yanındayız. Özellikle de uluslararası hukukun hiçe sayıldığı bu savaşa karşı mücadelemizi sürdüreceğiz. Dayanışma sınırsızdır, biz de Kürt halkının özgürlük ve kadın hakları için verdiği mücadeleyi bütün kalbimizle destekliyoruz.

SYLVİA GABELMANN: Bütün yoldaşların Newroz’un kutluyorum. Efrîn’de yaşanan bu uluslararası hiçe sayan savaşın yargılanması için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Özellikle de Türk devletine her türlü silah satışının durdurulması gerekiyor.

GÖKAY AKBULUT: Efrîn ve Rojava’da yaşanan bu ağır olaylara rağmen Newroz’unuz güzel geçmesini umuyorum. Özellikle de Rojava’da birlikte yaşayan değişik etnik ve dini gruplara ait insanların bütün bayramları birlikte kutlamaya devam etmesini diliyorum. Bu temelde Newroz pîroz be.