Şengal Diaspora Meclisi’nin Strasbourg’daki açlık grevi sonlandırıldı

961

Şengal Diaspora Meclisi, Fransa’nın Strasbourg kentinde 21 gündür sürdürdüğü süresiz dönüşümsüz açlık grevini, Kürt Halk Önderi’yle görüşme yapılması ve güvenliğine dair açıklamanın ardından sonlandırıldığı duyuruldu

Şengal Diaspora Meclisi yöneticilerinin Fransa’nın Strasbourg kentinde 21 gündür sürdürdüğü süresiz dönüşümsüz açlık grevinin, Kürt Halk Önderi’yle görüşme yapıldığına ve güvenliğine dair açıklamanın ardından yapılan basın açıklamasıyla sonlandırıldığı duyuruldu.

Fransa’nın Strasbourg kentindeki La Très-Sainte-Trinité Kilisesi’nde 23 Ağustos’ta başlayan süresiz dönüşümsüz açlık grevine ilişkin Kürt Halk Önderi Mehmet Öcalan’ın açıklamaları sonrasında bir basın açıklaması yapıldı.
Tertip Komitesi üyesi adına konuşan Sezai Uçar, 23 Ağustos’tan bu yana devam eden açlık grevinin Kürt Halk Önderi’yle acilen görüşülmesi ve Şengal’in uluslararası statüsünün tanınmasını amaçladığını hatırlattı. Amed’de Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan’ın açıklamasına dikkat çeken Uçar, tüm Kürtlerin ve dostlarının bu açıklamayı beklediğini ve bundan memnuniyet duyduğunun altını çizdi.

‘BİR HEDEFİMİZE ULAŞTIK; ŞENGAL İÇİN ÇALIŞMALAR DEVAM EDECEK’

Sezai Uçar, Öcalan’la görüşülmesi ardından açlık grevinin bir hedefinin amacına ulaşıldığını söylerken, Şengal’in statüsüne yönelik önümüzdeki dönemde çok sayıda görüşmenin yapılacağını kaydetti.
Öcalan için Strasbourg’da yapılan açlık grevinin de Amed’de olduğu gibi bugün itibariyle bitirildiğini dile getiren Uçar, 15 Eylül’de Avrupa Konseyi (AK) önündeki geniş katılımı mitinge katılacaklarını söyledi. Bundan sonra Şengal’in statüsünün kabul edilmesine dair diplomasi çalışmalarının ise bundan sonra daha da kapsamlı bir şekilde devam edeceğini vurgulayan Sezai Uçar, bu çalışmanın önemine değindi.
21 gün süren açlık grevi ardından Öcalan’ın sağlığına ve güvenliğine dair gelen haberin kendilerini oldukça sevindirdiğini yineleyen Sezai Uçar, eylemcilerin 15 Eylül’deki eyleme katıldıktan sonra Strasbourg’dan ayrılacağını belirtti.
Eylemin başlangıcından bu yana Kürdistanlıların Avrupa’nın birçok ülkesinden gelerek destek verdiğini söyleyen Uçar, bugüne kadar eylemcileri yalnız bırakmayan herkese teşekkür etti.
Şengal Diaspora Meclisi Başkanı Fikret İgrek, Kürt Halk Önderi’ne ilişkin özellikle 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ortaya çıkan güvenlik kaygılarına dikkat çekerken, eylemleri boyunca kendilerine destek veren tüm Kürt yurtseverlerine, kurumlarına ve Avrupalı dostlara teşekkür etti.

‘ALMAN HÜKÜMETİNİN ERDOĞAN’A VERDİĞİ DESTEKTEN UTANÇ DUYUYORUM’ 

Açıklamaya destek için Almanya’nın Saarland eyaletinden gelen Sol Parti (Die Linke) üyesi Werner Schmitt ile Musa Çakmak da hazır bulundu.
Sankt Wendel kenti Sol Parti-Yeşiller Belediye Meclis Grubu üyesi olan Schmitt, ise şöyle konuştu: “Bu insanlara büyük bir hayranlık duyuyorum. Bu insanlar özgürlük ve barış için, tüm dünyada barış ve özgürlük için mücadele ediyorlar.
Rojava ve Şengal’i savunmak büyük bir gereksinimdir ve bunun için kararlı olmak gerekiyor. Bu insanların özgürlük ve kendi ülkeleri için verdiği mücadeleyi kazanacaklarına dair umudum çok büyük.
Alman hüküemetinin de Erdoğan hükümetine destek vererek, Batının değerlerini satmasından dolayı utanç duyuyorum.

SLOGANLARLA SONLANDIRILDI

Basın açıklaması ardından Êzidî eylemciler sık sık “Biji Serok Apo”, “Be Serok Jiyan Na Be”, “Biji Şengal”, “Biji Êzîdxan” sloganlarla eylemlerini sonlandırdı.
Şengal Diaspora Meclisi Başkanı Fikret İgrek ile Peşimam Ekrem Deniz, Bozo Bacini, Beşir Ezidi ve Bedirhan Kahraman adlı 5 yönetici süresiz dönüşümsüz olarak katılmıştı. Eyleme Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA), Almanya Ezidi Federasyonu (NAV-YEK), Kürdistan İslam Toplumu (CİK), HDK-Avrupa Koordinasyonu, Bethnahrin Ulusal Konseyi (MUB), Avrupa Kürt Diplomasi Komitesi gibi çok sayıda kurumun temsilcileri ise süreli dayanışma grevleriyle destek vermişti.