Şeker ve İslam: Birleşerek kazanırız; yeni süreç lazım

159

Berlin’deki konferansa katılan CHP Milletvekili Ali Şeker, bir araya gelinerek AKP’ye karşı kazanılabileceğini söyledi. Saadet Partisi Milletvekili Cihangir İslam da “Yeni bir çözüm süreci başlatılmalı” dedi.

Almanya’nın başkenti Berlin, geçtiğimiz hafta sonu önemli bir buluşmaya ev sahipliği yaptı. Türkiye’ni farklı kesimlerinden sanatçılar, gazeteciler, bilim insanları, siyasetçiler ve akademisyenler, “Demokratik Türkiye için Toplumsal Sözleşme Arayış” adlı konferansta bir araya geldi.
Türkiye’den gelip konferansta sunumlar yapan ve Demokrasi İttifakının kurulmasına öncülük edenlerin arasında CHP Milletvekili Ali Şeker ile Saadet Partisi (SP) Milletvekili Cihangir İslam da var.
Konferansın ardından ANF’ye konuşan vekiller, hem Berlin’deki buluşmanın önemine dikkat çektiler hem de bundan sonra kendilerini zorlu görevlerin beklediğini ifade ettiler. Şeker, Türkiye’de demokratik siyasetin geliştirilmesi yönünde çağrılar yaparken, İslam ise “Daha önceki başarısız girişim bizi yıldırmamalı, ondan çıkartacağımız derslerle daha sağlam atımlar atmalıyız” diyerek, yeni bir çözüm sürecinin başlatılmasını istedi.

ŞEKER: BİRLEŞİNCE KAZANIYORUZ

Şeker, konferansta Türkiye’nin aşması gereken sorunları hakkında Türk, Kürt, Alevi, Laz ve Çerkeslerin temsilcilerinin yanı sıra sürgünde yaşayan akademisyenlerle tartıştıklarını belirterek, şunları söyledi:
“Bu sorunların Türkiye’de daha rahat ortamlarda ve daha geniş katılımlarla tartışılmasını diliyorum. Diyalog, konuşma her zaman vazgeçmeyeceğimiz bir yöntem. Diyalog süreçlerinin daha da genişletilip Türkiye’nin demokrasisine katkı vermesini umut ediyorum. Bütün büyük şehirlerde ‘Hayır’ın öne çıktığı bir ortam var. Biz bu birlikteliğin önemli olduğunu düşünüyoruz, bunu yarınlara da taşıyıp Türkiye’nin demokrasisine de katkı verecek ve yönetim anlayışındaki demokrasi dışı yöntemlerin de son verebilecek bir güce evrilmesini bekliyoruz.”
Demokratik siyasetin Türkiye’de gelişmesini istediklerini ve şiddete sonuna kadar karşı olduklarını ifade eden Şeker, “Baskıyı artırarak iktidarda kalmaya çalışan bir iktidar var karşımızda. Bu toplantının bu kadar insanın sürgünde yaşadığı bir yerde değil, İstanbul’da ve Ankara’da yapılması daha uygun olacaktı. Umarım, o günleri hep beraber görürüz” diye konuştu.
Bir araya gelişlerin sorunların çözümünü ve demokrasiye ulaşılmasını kolaylaştırdığını ifade eden Şeker, devamla şöyle konuştu: “Bir araya geldiğimizde farklı yanlarımızı değil, ortak paydalarımızı öne çıkardığımızda referandumda ve yerel seçimlerde başarı elde edebileceğimizi gördük. Bu kadar geniş bir kesimin ortak bir hedefte bir araya gelmesi, geleceğe yönelik umutlarımızı da artırıyor.”
CHP’li vekil, son olarak yurt dışında yaşamak zorunda kalan akademisyen, siyasetçi ve gazetecilerin sürgün hayatına son verecek bir ortamın sağlanması gerektiğini ifade etti.

İSLAM: KAĞIDA DÖKMELİYİZ

Aynı zamanda KHK ile işten çıkartılan isimlerden olan SP’li Prof. Dr. Cihangir İslam ise Berlin’deki buluşmanın zengin, faydalı ve yapıcı bir toplantı olduğunu dile getirdi. Türkiye’nin içinde bulunduğu kaostan nasıl çıkartılabileceğini açık açık konuştuklarını söyleyen İslam, “Umarım, konferansta çıkan sonuçlarla kamuoyunun huzuruna da güzel bir temenniyle çıkılacaktır” diye konuştu.
Bütün toplumsal kesimlerin konferansta buluştuğuna dikkat çeken Prof. Dr. İslam, devamla şöyle konuştu: “Bütün sesler ve öneriler gündeme geldi. Ortak olan irade aslında bir arada yaşama iradesi. Ülkemizde birbirimizi mağdur etmeden, birbirimizin haklarını çiğnemeden, ezmeden, birbirimize saygı duyarak nasıl yaşayabiliriz; bunun arayışı içindeyiz. Toplumumuz buna hazır, biz bunu bir anlamda kağıda dökersek, belki toplumsal hizmete önemli bir faydada bulunmuş oluruz.”

‘AKP STATÜKONUN PARTİSİ OLDU’

Daha önce merkez sağ partilerinin başına gelenlerin şimdi AKP’nin başına geldiğini söyleyen Prof. Dr. İslam, “AK Parti bir anlamda halkın taleplerini dillendiren bir parti olmaktan çıkıp statükonun savunucusu haline geldi, ki bu kendi çıkış felsefesiyle de örtüşmeyen bir durum. Son seçim sonuçları kendilerine gerekli ikazı yaptı, kendi içlerinde de ciddi tartışmaların da döndüğünü biliyoruz” dedi.
Türkiye’nin geleceği konusunda umutlu olduğunun altını çizen Prof. Dr. İslam, “Her problemden bir çıkış yolu muhakkak vardır, önemli olan çözüm iradesini göstermek. İyi niyetlerle çözme amacıyla olaya yakınlaşmak, birbirimizin haklarına saygılı olmak, hak ve hukuku ayakta tutmak; gerisi zaten gelecektir. Gerçekten de çok umutluyum” diye kaydetti.

‘YENİ BİR ÇÖZÜM SÜRECİ BAŞLAMALI’

Türkiye’nin birçok sorununun olduğunu, en önemli meselelerinden birisinin ise Kürt sorunu olduğunu belirten SP’li vekil, yeni bir çözüm sürecinin gündeme gelmesi gerektiğini savundu. Geçtiğimiz yıllarda Kürt sorununun çözümü için başlatılan sürecin başarısızlığını hatırlatan İslam, son olarak şu çağrıyı yaptı: “Daha önceki başarısız girişim bizi yıldırmamalı, ondan çıkartacağımız derslerle daha sağlam atımlar atmalıyız. Hatta bunu iki grubun iradesine bırakmadan, Türkiye’de yaşayan bütün insanlar olarak bu meseleyi sahiplenirsek, bu sorunu muhakkak çözeceğimize inanıyorum.”