Sayan 3 maymunu oynadı

807

Hamburg’ta yargılanan Mehmet Fatih Sayan, MİT ile bağlantıları tümüyle deşifre olmasına rağmen “Görmedim, bilmiyorum, hatırlamıyorum” moduna girdi. Dünkü duruşmada Sayan kendisine yönelik sorulardan oldukça rahatsız oldu. Daha önce “Babamı PKK öldürdü” diyen Sayan, kendi söylemini de yalanladı, Türk Başbakanı Yıldırım’ın taziyeye geldiğini söyledi.

MEHMET ZAHİT EKİNCİ/HAMBURG

Kürt siyasetçilerle ilgili yazdığı el yazısı notların kendisine ait olduğunu kabul eden MİT ajanı Mehmet Fatih Sayan, hakimin sorularından rahatsız oldu. Duruşmayla MİT’le bağlantısının tescillenmeye çalışıldığını ileri süren Sayan, sorulara cevap vermekte zorlanınca “Bilmiyorum, hatırlamıyorum” yanıtlarına sarıldı.

MİT ajanı Mehmet Fatih Sayan’ın Hamburg Yüksek Ceza Mahkemesi’ndeki yargılamasına dün devam edildi. Davanın 5. duruşmasında MİT’in hedefindeki Yüksel Koç’un KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç’un kuzeni Sevda Koç tanık olarak dinlendi. Mehmet Fatih Sayan ve kız arkadaşı olarak tanıttığı Cihan Erol’a Bremen’e yerleşmeleri konusunda yardımcı olduğunu belirten Koç, “Kürt misafirperverliğinin gereğini yerine getirdik. Sayan, İstanbul’da yaşayan ablam aracılığıyla benimle tanıştı. Basın çalışanı olduğunu bildiğim için yardımcı oldum.  Sayan benden sürekli Yüksel Koç hakkında bilgi istiyordu. Bizimle ilişkilerini sıcak tutarak Yüksel Koç ve çevresindekilerle ilişkilenmek istiyordu. Tedirgin olunca Koç’a bildirdim” diye konuştu.

Erol: Sayan AKP yanlısı 

Cihan Erol’un Sayan’dan çekindiğine şahitlik ettiğini söyleyen Sevda Koç, “Sayan’ın yanında çoğu zaman suskun kalıyor, bir nevi kendisinden çekiniyordu” dedi. Cihan Erol’un, Sayan’ın olmadığı bir ortamda “Mehmet Fatih Sayan, AKP yanlısıdır ve Kürtleri hiç sevmez” dediğini aktaran Sevda Koç, yaşanan gelişmelerden endişeli olduğunu söyledi.

‘Aile fertleri ateş çemberinde’

Koç, “Mehmet Fatih Sayan olayında ismim geçtiği için hem kendim hem Yüksel Koç hem de aile fertlerim için tedirginim. Psikolojik olarak da etkilendim. Türkiye’deki aile bireylerim hakkında soruşturmalar açılmasından, ablamın tutuklanmasından korkuyorum” diye belirtti.  Söz hakkı verilen Sayan’ın “neden internette yoluyla bana hakaret ettin” sorusuna ise Sevda Koç şu cevabı verdi: “En yakınlarım hakkında ölüm kararı çıkartıyorsun, aile fertlerimi bir ateş çemberinin içine atıyorsun. Benden sana teşekkür etmemi mi bekliyorsun.”

PKK ‘terörist’ ise neden ilişkilendin?

Mahkeme boyunca Sayan’ın hakimin sorularına yanıt vermekte zorlandığı dikkat çekti. “PKK senin için ne anlam ifade ediyor” sorusuna Sayan, PKK’ye başlarda sempati duyduğunu, ölümlerden sorumlu olduğunu düşündüğü için sonrasında ‘terör organizasyonu’ olarak gördüğü yanıtını verdi.

Sayan, hakimin “Madem PKK senin için bir ‘terör organizasyonu’ ve senin anlatımlarına göre Yüksel Koç da onun Almanya sorumlusu. O halde neden bir ‘teröristle’ ilişkilenme gereği duydun” sorusunu yanıtlamaktan kaçınarak, işi gereği Koç ile ilişkilendiğini savundu.

Hakimin sorularından rahatsız!

Hakimin “Yüksel Koç’u bir örgütün sorumlusu gibi göstererek hedef gösterdiğinin farkında mısın?” sorusu üzerine ise Sayan, mahkemeyi taraflı olmakla suçladı. Sayan, davanın başlangıcından itibaren kendisine karşı önyargılı davranıldığını savunarak, mahkemenin MİT ile ilişkili olduğu yönünde bir yargıya sahip olduğunu ve bunu tescillemeye çalıştığını ileri sürdü.

Notları kabul etti

Kürt siyasetçileriyle ilgili ifşa edilen notlarını kendisinin yazdığını kabul eden Sayan, ilk mahkemede olduğu gibi bunların sıradan ve basit notlar olduğunu savundu. Bu notlarla kimseye suikast planları yapmadığını, tüm bunların mizansen olduğunu savunan Sayan, hakimin “Bu yazdığın notların hangi kuruma faydası olabilir?” sorusunu ise cevaplamaktan kaçındı.

‘Mahkemeyi ilgilendirmez’

Yazdığı notların “yalan ve yanlış “bilgiler olduğunu söyleyen Mehmet Fatih Sayan, Türkiye sınırları içerisindeki ilişkilerini ise söylemekten ısrarla kaçındı.”Türkiye’de yaptığım çalışmalar Türkiye’yi ilgilendiriyor” diyen Sayan, bu konu hakında kesinlikle bir şey konuşmayacağını ve bunların mahkemeyi ilgilendirmediğini ileri sürdü.

Unutkanlığın arkasına sığındı

Sayan, hakimin İsviçre’de yaşayan Aydın Dere’yle ilişkisiyle ilgili bir soruya ise şu yanıtı verdi: “Aydın Dere özelikle seçilmiş birisi değildi. Kızı yakın arkadaşlarımdan birisidir. Kendisiyle de dostluğum var. İsviçre’ye gittiğimde kendilerinde kalıyordum. Aydın Dere’nin Rusya’da tanıdığı bir arkadaşı vardı. Bu arkadaşının aracılığıyla Rusya’da programlar yapmak istiyorduk. Aydın Dere siyasetçiydi ama son zamanlarda PKK ile arasında mesafe vardı.”

Hakimin, Aydın Dere ile ilgili notu gösterdiği Sayan, unutkan bir insan olduğu için insanlar hakında not tuttuğunu söyledi. Hakimin sorduğu sorular karşısında zorlanan Mehmet Fatih Sayan’ın sık sık “Bilmiyorum, hatırlamıyorum” cevabı verdiği de dikkat çekti.

Binali Yıldırım taziyeye geldi 

Daha önceki duruşmalardan birisinde babasının PKK tarafından öldürüldüğü yönündeki açıklamalarını yalanlayan ve bunu kızgınlıkla söylediğini belirten Sayan, babasının ölümü ardından şimdiki Başbakan Binali Yıldırım’ın köylerine geldiğini belirtti. Sayan, taziyeye katılan Yıldırım’ın, babasının öldürülmesine ilişkin tüm bilgileri devlet kurumlarına vermesini istediğini söyledi.

Kenan Koç dinlenecek 

7 Eylül’de başlayan davanın 6. duruşmasında bugün Kürt siyasetçi Kenan Koç´un dinlenmesi bekleniyor.

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA