’Savaşa karşı direnmek yaşamaktır'

115

Açıklama yapmak isteyen HDP milletvekilleri yüzlerce polis tarafından abluka altına alındı. Çevredeki insanları zorla uzaklaştıran polis, gazetecileri de darp etti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekillerinin merkez Yenişehir ilçesinde açıklama yapacaklarını duyurmasının ardından, polis teyakkuz haline geçti. Açıklamadan saatlerce önce açıklamanın yapılacağı Diyarbakır merkez Yenişehir ilçesi Ofis Semti’nde bulunan ACZ Plaza’nın önünde abluka altına alan polis, ACZ Plaza’nın önünde gitmek isteyen milletvekilleri Musa Farisoğulları, İmam Taşçıer, Feleknas Uca ve HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan’nı anında ablukaya aldı.

Açıklamanın yapacağı AZC Plaza’nın önünde farklı yönden gelen milletvekilleri Semra Güzel, Dersim Dağ ve Saliha Aydeniz ise AZC Plaza önüne varmadan Sanat Sokağı’nın başında ablukaya alındı. Polis, grubu iki farklı noktada kalkanlarını kullanarak oluşturduğu çember içine aldığı milletvekillerinin çıkışına izin vermedi.

Çevredeki yurttaşları iteleyerek ve bağırarak uzaklaştıran polis, aynı şekilde olayı takip eden gazetecileri fiziki müdahale ile olay yerinden 500 metre uzaklaştırdı.

Polis ile milletvekilleri arasında tartışma yaşandı. HDP  Milletvekili Saliha Aydeniz, “Zorbasınız, ama bilin ki bu zorbalık sizin gidişiniz olacak. İşgali görüyorsunuz değil mi? bir basın açıklaması yapmamıza bile tahammül edemiyorlar. Rojava’da çocuklar ölüyor” diye tepki gösterdi.

Milletvekili Feleknas  Uca ise “Ülkede böylesi bir ambargo görülmedi. Rojava işgaline karşı sesimizi çıkarmamıza izin verilmiyor. Rojava savaşına karşı direnmek yaşamaktır” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

Polis, HDP milletvekillerini açıklama yapmamak koşuluyla, kalkanlarla oluşturulan polis çemberinden çıkmalarına izin verdi.

Polis çemberinden çıkmalarına izin verilen milletvekilleri alandan ayrıldı.