Sarıyıldız Amsterdam’da halk toplantısına katıldı

942

HDP Şırnak milletvekili Faysal Sarıyıldız, Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da, Demokratik Kürt Toplum Merkezi ve Kadın Hareketi tarafından organize edilen bir halk toplantısına katıldı.

Cizre ve diğer kentlerde katledilen onurlu direniş kahramanlarını anma amacıyla düzenlenen toplantı saygı duruşu ve sinevizyon gösterimi ile başladı.

Toplantıda konuşan Sarıyıldız, Cizre’de yaşananların bir insanlık suçu olduğunu belirterek, “Bu katliam dünyanın gözü önünde yapıldı. Mehmet Tunç, Asya Yüksel, gazeteci gençlerimiz, üniversiteli gençlerimizi yaktılar. İnsanlık adına büyük bir ayıp yaşandı. Tüm uluslararası kurumlara çağrı yaptım. Defalarca mektup yazdım ama herkes sessiz kaldı” dedi. O zaman gelişmelere sessiz kalan BM’nin daha yeni açıklama yaptığını ifade eden Sarıyıldız, zamanında tepki gösterilmesi durumunda belki de o kayıpların yaşanmayacağını dile getirdi.

Sarıyıldız konuşmasının devamında şunları söyledi: “Halkımız bile yeterince bu katliamı anlayamadı ve onun için Orhan Tunç dünyaya yeni gelen çocuğun adını Békes bıraktı. Vahşet bodrumlarında benzin dökülerek yakılan ve cesetleri parçalanan insanların çoğunu tanıyorum. Ölenlerin yanık et kokusunu üzerimde taşıyorum. AKP hükümeti ve Erdoğan tankıyla topuyla tüm gücüyle Kürdistan kentlerine saldırdı. Binlerce aile evsiz yurtsuz kaldı.”

Toplantı daha sonra soru cevap bölümüyle sona erdi.