Saarbrücken’de Öcalan’a özgürlük yürüyüşü

558

Almanya’nın Saarbrücken kentinde çok sayıda Kürdistanlı ve dostlarının katılımıyla “Öcalan Özgürlük Kürdistan’a statü” yürüyüşü düzenlendi.

Saarbrücken’de bulunan Landwehrplatz’da başlayan yürüyüşte Öcalan’a özgürlük talep edilen ve Türk devletinin hedefinde olan Kürt kenti Efrîn’i sahiplenen pankartlar taşındı. Europa Galerie’nin önünde son bulan yürüyüşte Saarland bölgesinde bulunan Kürt kurum temsilcileri konuştu.

Devrim şehitleri için yapılan bir dakikalık saygı duruşundan sonra ilk sözü alan Saarbrücken Demokratik Kürt Toplum Meclisi Eşbaşkanı Dilan Akdoğan konuşmasını Almanca yaptı. Konuşmasında insanlık düşmanı barbarlara karşı adım adım kan dökerek mücadele verenlerin sembollerin Almanya’da yasaklanmasın düşündürücü olduğunu belirterek bayrak yasaklamalarının bir an önce son bulması talebinde bulundu.

Daha sonra solcu motor kulübü Kuhle Wampe Saarland’ın üyesi Werna Schmitt konuşmak için söz aldı. Schmitt konuşmasında tarihte vakti zamanında terörist olarak adlandırılanların şimdi kahraman olduklarını ve tarihte yerlerini aldıklarını hatırlatarak şöyle konuştu: “Ben Alman arkadaşlarıma soruyorum PKK sizin için bir tehdit mi? Onlar bana PKK ne diye cevap veriyorlar. Ben de onlara yani Kürdistan İşçi Partisi bu parti şu an Erdoğan faşizmime ve DAIŞ barbarlarına karşı mücadele veriyor yanıtını veriyorum. Onlar da bu neden bize tehdit olsun, tam tersine güzel bir şey diye cevap veriyorlar.”

Eylemde söz alan DTKM Saarbrücken Eş başkanı Oruç Dapar ise barış ve demokrasiden korkanların yerinin tarihin çöp sepeti olduğunu belirtti. PYD Saarland adına konuşan Dexîl Birako ise 1946’de kurulan Mahabad Kürt Cumhuriyeti ve 1975’te İran ve Irak arasında imzalanan Cezayir Antlaşmasına atıfta bulunarak bu iki tarihi olayda Kürtlerin dönemin egemen devletleri tarafından ihanet uğradığını belirterek “Efrîn’de kimse aynı hesapları yapmasın” dedi.