Rusya, Hollanda ve Almanya’da 14 Temmuz etkinlikleri

1396

Rusya, Hollanda ve Almanya’da 14 Temmuz Büyük Ölüm Orucu Direnişi’nin yıl dönümü vesilesiyle etkinlikler düzenlendi. Etkinliklerde, PKK’nin öncü kadroları Kemal Pir, Mehmet Hayri Durmuş, Akif Yılmaz ve Ali Çiçek anılırken, 14 Temmuz ruhunun yaşadığı mesajı verildi. Moskova’daki etkinlikte Rojava Devrimi de selamlandı.

MOSKOVA

Rusya’da yaşayan Kürdistanlılar 14 Temmuz Direnişi ve Rojava Devrimi’nin yıl dönümleri dolayısıyla bir toplantı düzenledi.
Başkent Moskova’da düzenlenen etkinliğe Kürt kurum yöneticileri de katıldı.
Siyasetçi Adil Cotkar, etkinlikteki konuşmasında, “Bugün arkadaşlarımızı anarken onların bıraktığı yoldan her geçen gün direnişi biraz daha büyüten binlerce devrimcinin takipçisi olduğu direniş ruhunu zaferle taçlandıracağız. Tüm Kürdistan’da yaşanan bu ruh ile Kürt halkı layık olduğu özgürlüğü en kıza zamanda kazanacaktır” dedi.
Rojava Devrimi’ne de değinen Cotkar “Kürdistan’ın en küçük olan parçasında bugün bölgenin en büyük devrimi yaşanıyor. Bu devrim sadece Kürt halkı için değil, bölgede yaşayan tüm insanlar için yeni bir yaşamın müjdeleyicisi oldu. Rojava Devrimi’ni bastırmak ve halkın kazanımlarını yok etmek isteyen başta AKP ve yandaşları kirli oyunlar oynandı. En son DAİŞ ile bunu başaracaklarını sananlar da büyük kaybetti” diye kaydetti.

AMSTERDAM
Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da 14 Temmuz Şehitleri anıldı. Sinevizyon ile başlayan anmaya direnişin tanıklarından Gazeteci Suat Bozkuş, Şair Mehmet Çetin ve Ciwan Palo da katıldı. Anmadaki konuşmalarda, Rojava Devrimi’nin 14 Temmuz ruhunun yaşatılması anlamına geldiği de vurgulandı.
Anmanın ardından Türk devletindeki çözülme süreci de yine Suat Bozkuş, Amsterdam Meclis Başkanı Remzi Hoca, Tarihçi Erdinç Baysal ve halk tarafından değerlendirildi.

HESSEN
Almanya’nın Hessen eyaletine bağlı Bensheim kasabasında da 14 Temmuz Şehitleri için anma etkinliği düzenlendi. Bensheim Derneği’ndeki anmaya Şehit Aileleri Komisyonu da katıldı.
14 Temmuz ruhunun yaşatılacağı mesajının verildiği anmada, direnişçi PKK kadrolarına bağlılık sözü verildi.