Roma, Montpellier ve Marsilya’da Türk devleti protestosu

84

İtalya’nın başkenti Roma ile Fransa’nın Marsilya ve Montpellier kentlerinde işgalci Türk devletinin işgal ve soykırım saldırılarını protesto etti.

Avrupa’da Türk devletinin işgal ve soykırım saldırılarını protesto eylemleri sürüyor.

ROMA

İtalya’nın Roma kentinde bulunan Sapienza Üniversitesi öğrencileri Türkiye’nin Rojava işgaline karşı oturma eylemi gerçekleştirdi. Avrupa ülkelerinin bu savaşı durdurmak için neden harekete geçmediği konusunun tartışıldığı Sapienza Üniversitesi’nde öğrenciler broşürler ve bildiriler dağıttı. Yaklaşık 3 saat süren sivil itaatsizlik eyleminde sık sık “Biji berxwedana Rojava” sloganları atıldı.

MARSİLYA

Fransa’nın Marsilya Marignane bölgesinde Kürdistanlılar ve dostları Rojava için meydanlardaydı. Bugün akşam saatlerinde Marignane belediyesinin önünde toplanan kalabalık bir kitle Rojava yönelik işgal saldırılarına tepki gösterdiler. Hava sahasının kapatılması talebiyle büyük bir pankart kitle YPG/ YPJ ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterlerini taşıdı.

MONTPELLİER

Fransa’nın Montpellier kentinde Kürdistanlılar ve Fransızların katıldığı bir gösteri vardı. DKTM ve Delal Amed Kadın Komünü tarafından düzenlenen yürüyüş Peyrou Pitot Parkı’nda başladı ve Comedie Meydanı’na kadar sürdü. Yürüyüş boyunca sık sık “Katil Erdoğan”, “Terörist Türkiye”, “Rojava yalnız değildir”, “Her yer Rojava, her yer direniş”, “Kürtlere saldırılara son” sloganları atıldı. Türk devletinin çocuklara yönelik katliamına dikkat çekmek için kanlı beyaz bezle çocuklar başını bağladı.