Rojava Devrimi’ni sahiplenmek insanlığı sahiplenmektir

594

Yıllarca kendi topraklarında sömürgeci Suriye devletinin baskısı altında yaşayan, kimliği ve hiçbir değeri tanınmayan Kürdün kahraman mücadelesinin zaferini 19 Temmuz 2012’de ilan etti.

Kürt kadınının zaferi olan kadın öncülüğündeki bu devrim, Ortadoğu ve dünya halklarına umut kaynağı oldu.

Ortadoğu tarihinde eşi benzeri bulunmayan bu ilk öz-yönetim modeli  Kürt, Arap, Türkmen, Asuri, Ermeni, Çerkez halkların, Alevi, Êzidî, Müslüman, Hıristiyanların ve tüm inançların eşit özgür ortak yaşamı birlikte inşa ettikleri özyönetim modelidir. Ortadoğu gericiliğine ve barbar IŞİD çetesine karşı halkların onur kaynağıdır. Rojava Devrimi, demokrasisi mücadelesi ve demokratik ulus modeliyle insanlığa umut olmuştur. Sayın Abdullah Öcalan’ın modeli olan bu devrim, daha şimdiden dünyanın birçok yerinde incelenmekte, tartışılmakta ve benimsenmektedir. İnsanlık, barbar gericilikten kurtulmanın ve kadın eksenli bir dünyanın kurulması için Rojava Devrimi’ne büyük ilgi ve sempati duyuyor. Gelinen aşamada tüm halklar tarafından kabul görülen gerçeklik, Ortadoğu’daki çelişki ve çatışmaların çıkışının ancak Rojava modeli ile mümkün olduğudur.

Başta Türk devleti olmak üzere tüm bölge gericiliği ve uluslararası egemenlikçi yapılar Rojava Devrimi’ni bu karakterinden ötürü engellemek ve geriletmek için DAİŞ ve benzeri tüm çete yapıları destekleyerek Rojava‘ya saldırmaktadırlar.

Rojava Devrimi, Kürt halkının yaşadığı dört parçada umut olduğu kadar, insanlığın da umudu olmuştur. İnsanlığın ortak değeri olan bu devrimin korunması, güçlendirilmesi  gerekmektedir.

Rojava devrimini savunmak ve korumak kadar, bu modelin yaratıcısı Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünü savunmak da bu devrimin olmazsa olmazıdır.

KCDK-E olarak, 19 Temmuz insanlık ve kadın devrimi olan Rojava Devrimi’ni şimdiden  kutluyoruz.  Avrupa, Japonya, Kanada ve Avusturalya‘daki tüm toplum merkezlerimizin 16-24 Temmuz tarihleri arasında kutlayacakları Rojava Devrimi’ni, salon tutulan yerlerde salonlarda, diğer yerlerde ise alanlarda yürüyüş ve miting biçiminde Rojava Devrimi’nin ruhuna uygun bir şekilde kutlamaya çağırıyoruz. Sadece Kürtleri değil, yaşadığımız ülkelerdeki halkları da Rojava Devrimi kutlamalarına katmalıyız.

“Rojava Devrimi’ni sahiplenmek insanlığı sahiplenmektir“ şiyarı ile alanlarda Rojava Devrimi’ni kutlayalım.