ROJAVA DEVRİMİ BİR İNSANLIK DEVRİMİDİR

1136

Basına Ve Kamuoyuna

ROJAVA DEVRİMİ BİR İNSANLIK DEVRİMİDİR:

Yıllarca kendi topraklarında sömürgeci Suriye Devletinin baskısı altında yaşayan, kimligi ve hic bir değeri tanınmayan Kürdün kahraman mücadelesi, zaferini 19 temmuz 2012’de ilan etti.

Kürt kadının zaferi olan kadın öncülüğündeki bu devrim Ortaoğu ve dünya halklarına umut kaynağı oldu.

Ortadoğu tarihinde eşi benzeri bulunmayan bu ilk öz-yönetim modeli Kürt , Arap, Türkmen, Asuri, Ermeni, Cerkez halklarin, Alevi, Ezidi, Müslüman, Hiristiyan halkların ve inançların eşit örzür ortak yaşamı birlikte inşa ettikleri özyönetim modelidir. Ortadoğu gericiliğine ve barbar ISID çetesine karşı halkların onur kaynağıdır. Rojava devrimi, demokrasisi mücadelesi ve demokratik ulus modeliyle insanlığa umut olmuştur. Sayın Abdullah Öcalan’ın modeli olan bu devrim daha şimdiden dünyanın bir çok yerinde incelenmekte, tartışılmakta ve benimsenmektedir. İnsanlık, barbar gericilikten kurtulmanın ve kadın eksenli bir dünyanın kurulması için Rojava devrimine büyük ilgi ve sempati duyuyor. Gelinen aşamada tüm halklar tarafından kabul görülen gerçeklik, Ortadoğu’daki çelişki ve çatışmaların çıkışının ancak Rojava Modeli ile mümkün olduğudur.

Başta Türk Devleti olmak üzere tüm bölge gericiliği ve uluslararası egemenlikci yapılar Rojava Devrimini bu karekterinden ötürü engelemek ve geriletmek için DAIS ve benzeri tüm çete yapıları destekleyerek Rojava‘ya saldırmaktadırlar.

Rojava Devrimi, Kürt Halkının yaşadığı dört parçada umut olduğu kadar, insanlığın da umudu olmuştur. İnsanlığın ortak değeri olan bu devrimin korunması, güçlendirilmesi gerekmektedir.

Rojava devrimini savunmak ve korumak kadar, bu modelin yaratıcısı Kürt Halk önderi sayın Abdullah Öcalan’in özgürlüğünü savunmak da bu devrimin olmazsa olmazıdır.

KCDK-E olarak, 19 Temmuz insanlık ve kadın devrimi olan Rojava Devrimini şimdiden kutluyoruz. Avrupa, Japonya, Kanada ve Avusturalya‘daki tüm toplum merkezlerimizin 16 – 24 temmuz tarihleri arasında kutlayacakları Rojava Devrimini, salon tutulan yerlerde salonlarda, diğer yerlerde ise alanlarda yürüyüş ve miting biçiminde Rojava Devriminin ruhuna uygun bir şekilde kutlamaya çağırıyoruz. Sadece Kürtleri değil, yaşadığımız ülkelerdeki halklarıda Rojava Devrimi kutlamalarına katmalıyız. “Rojava Devrimini sahiplenmek insanligi sahiplenmektir” şiyari ile alanlarda ROJAVA DEVRİMİNİ kutlayalım.

Avrupa Demokratik Kürtdistanlılar Toplum Kongresi / KCDK-E,

Belçika 15 Temmuz 2016