Rennes ve Montreal’de Dünya Kobanê Günü selamlandı

1220

RENNES

Fransa’nın Rennes kentinde Demokratik Kürt Konseyi (CDK-R) çağrısıyla düzenlenen yürüyüş, Place du Colombier adlı meydanda başladı. Kürdistanlılar ve dostlarının katıldığı ve 4 kilometre uzunluğundaki yürüyüş boyunca ‘Kahrolsun uluslararası komplo’, ‘Biji Serok Apo’, ‘Öcalan’a özgürlük’ sloganları atıldı.

Place de la Mairie adlı meydana kadar gelen kitleye Kürt-Bröton Dostluk Derneği, Maison International Rennes (MIR), Fransız Komünist Partisi (PCF), Fransız Genç Komünistler Hareketi (MJC), Barış Hareketi, Zin Kadın Derneği ve CDK-Rennes adına konuşmalar yapıldı. Konuşmalarda 1 Kasım Dünya Kobanê Günü kutlanırken, DAİŞ ve Türkiye destekli çetelere karşı yaşamını yitiren savaşçılar anıldı.

Konuşmalarda, Türk devletinin Kürt halkına karşı savaşta ısrarını bağımsız yayın organlarını karartarak ortaya koyduğu, ancak ‘özgür basın’ geleneğini devralanların tüm baskılara rağmen direndikleri vurgulandı. Ayrıca Kürt halkıyla dayanışma içinde olunacağı mesajı verildi.

Amitiés Kurdes de Bretagne (Kürt Brotan Dostluk Derneği) adına yapılan konuşmada ise Kürt halkıyla dayanışma mesajları verildi.

Mitingde yapılan ortak açıklamada ise, şöyle denildi: “Kürt halkının mücadelesi bugün insanlık adına verilen bir mücadeledir. DAİŞ çetelerine karşı Kürt kadınları başta Kobanê olmak üzere efsanevi bir direniş geliştiriyor. Onların mücadelesi bizim de mücadelemizdir. Erdoğan ve AKPnin Kürt belediye başkanlarına karşı yaptıkları bir diktatörlük ve faşizm örneğidir. Rojava’nın özgürlüğü Ortadoğu’nun demokratikleşmesi için en önemli gelişme olacaktır. Her zaman Kürtlerle dayanışmamızı sürdürecek, direniş ve demokrasi mücadelelerinde yanlarında olacağız.”

Rennes kentinde ayrıca her hafta olduğu gibi Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için ve Kürt halkına karşı yapılan soykırıma karşı eylem düzenlendi. Saat 17.00’de, Place de la Mairie’de toplanan Kürdistanlılar, pankartlar açarken, katliam ve operasyonlara ilişkin bildiriler dağıttı.

MONTREAL

1 Kasım Dünya Kobanê Günü dolayısıyla Kanada’nın Montreal kentinde bir etkinlik düzenlendi.

Kobanê Direnişi’ni anlatan sinevizyon gösteriminin yapıldığı etkinliğe çok sayıda ekolojist, feminist, yazar ve aktivist ile farklı halklardan çok kişiler katıldı.

Etkinlikte, Rojava Devrimi’nin insanlığın gördüğü en büyük halk direnişi olduğu söylenirken, savaşçıların direnişi selamlandı. YPG saflarında mücadele vermiş iki Kanadalı savaşçının da katıldığı kutlamalar oldukça coşkulu geçti.

Etkinlikte yapılan konuşmalarda, Rojava devriminin tüm halklar tarafından sahiplenilmesi istenirken, Türkiye’nin işgal hareketine karşı Rojava’daki halklarla birlikte olunması çağrısı yapıldı.