Radikal Alman solu: Kürtlerle dayanışmayı yükselteceğiz!

609

Düsseldorf’ta gerçekleşen yürüyüşte polisin şiddetini kınayan radikal Alman solunun çatı kuruluşu Interventionistische Linke (IL- Müdahaleci Sol) “Kürtlerle dayanışmayı yükseltme” çağrısı yaptı.

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya (NRW) Eyaleti’nin başkenti Düsseldorf’ta 4 Kasım günü AKP-MHP iktidarının Türkiye ve Kürdistan’da yürüttüğü baskılar ile Almanya’nın Kürtlere yönelik yasaklamalarını protesto etmek amacıyla bir yürüyüş düzenlemişti.

“Faşizme geçit yok! Abdullah Öcalan ve bütün politik tutsaklara özgürlük” adıyla gerçekleşen yürüyüşünde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterlerini taşınmasını gerekçe gösteren polis ise TOMA, cop ve biber gazı kullanarak saldırarak onlarca kişiyi yaramıştı.

Polisin göstericilere yönelik şiddeti radikal Alman solunun çatı kuruluşu olan Interventionistische Linke (IL-Müdaheleci Sol) tarafından kınandı. “Artık yeter” başlığıyla internet sitesinde yazılı açıklama yapan IL, Düsseldorf’ta sadece Kürt aktivistlerin olmadığı, aynı zamanda Türk muhalifleriyle Alman solunun da olduğuna dikkat çekerek özetle şu çağrıda bulundu:

“4 Kasım günü bir şeyler değişti. Kürt yoldaşlar binlerce kez ‘artık yeter’ diye bağırdılar. Her türlü yasak ve engele rağmen YPG bayrakları ve Öcalan’ın posterleri açıldı. Açık bir direniş sergilendi, kimse korkmadı, geri adım atmadı. Ancak cop ve biber gazıyla göstericilerin yürüyüşünü durdurabildiler.

Şu taleplerimizde ısrarlı olmaya devam edeceğiz: Türkiye’ye silah satışı durdurulmalı, Kürt sembol ve bayraklarına yönelik yasaklar son bulmalı, Federal Almanya Cumhuriyeti’ndeki Kürt ve Türk tutsaklara özgürlük, Abdullah Öcalan’a özgürlük ve PKK yasağına son. Kimse yanılmasın, biz de omuz omuza vererek mücadeleyi yükselteceğiz. Özgür bir toplum için ortak mücadelemizi sürdüreceğiz ve her türlü dayanışma içinde olacağız.”