PKK yasağına karşı alanlara çıkıyoruz

580

PKK EU terör listesinden çıkarılmalı ve Almanya PKK yasağını kaldırmalıdır.

Almanya’nın 26 Kasım 1993 tarihinde siyasi bir kararla aldığı PKK faaliyet yasağı ve ardından Avrupa Topluluğunun PKK’yi terör örgütleri listesine almaları, Türk devletinin Kürtlere ve demokratlara katliam ve baskı politikaları olarak zulme dönüşmüştür. Bu politikalar Kürtleri kriminalize ettiği gibi AKP ve DAİŞ çetelerine siyasi destek olmuştur. Bu da Kürt sorununun demokratik çözümünü, Türkiye ve Ortadoğu’nun demokratikleşmesini engellemiştir.

Bu tartışmaların sürdüğü dönemde AKP hükümeti dünyanın sessizliği ve göz yuması sonucu Cizre, Sur, Gever, Gımgım, Silvan, Nusaybin ve Şırnak’ta öz yönetim direnişlerinin olduğu şehirlerde katliamlar yapılmış ve şehirlerimiz yerle bir edilmiştir. İşgalci TC devletinin bu ikiyüzlü politikalarının sonucu akademisyenler tutuklanmış, televizyon, radyo ve gazeteler yasaklanmış, seçilmiş Kürt belediyelerine kayyum atanmış, HDP eş başkanları ve milletvekilleri tutuklanmış, RTE ve AKP’den farklı düşünen ve eleştiren herkes hedef haline gelmiştir. Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi’nin ve uluslararası kurumların sessizliği ve göz yuman politikaları sonucu AKP faşizmi pervasızlaşmıştır. En son Mardin Belediye Eş Başkanı barış elçisi Ahmet Türk’ün tutuklanması da AKP faşizminin geldiği noktayı göstermektedir.

Avrupa Birliği ve uluslararası kurumlara açık çağrı yapıyoruz… Eğer AKP faşizmi ve RTE diktatörlüğünün önüne geçmek istiyorlarsa, DAİŞ’e karşı mücadele eden ve Ortadoğu’da tüm kimliklerin ve inançların kurtarıcısı olan PKK’yi  EU terör listesinden çıkarmalı ve Almanya PKK yasağını kaldırmalıdır.

KCDK-E olarak yıllarca uygulanan bu haksız yasaklama ve listelemeye hayır diyoruz. Halkların, inançların ve kadın özgürlüğü için antidemokratik yöntem ve uygulamalar son bulsun diyoruz.
Bu nedenle PKK yasağının 23. yıl dönümü dolayısıyla tüm Avrupa’da sokaklara çıkıyoruz. Özgürlükten ve halkların ifade hakkından yana olan tüm devrimci, demokrat, aydın herkesi 26 Kasım’da ‘Yasaklara Hayır’, ‘Kürt halkına ifade ve örgütlenme özgürlüğü’ sloganlarını birlikte alanlarda haykırmaya davet ediyoruz.
KCDK-E olarak 26 Kasım günü tüm Avrupa ülkelerinde gerçekleşecek eylemlere katılmaya çağırıyoruz.