Parma, Nantes, Innsbruck ve Lugano’da Newroz kutlamaları

1485
ANF Images

Direniş bayramı Newroz, İtalya’nın Parma, Fransa’nın Nantes ve Avusturya’nın Innsbruck kentlerindeki coşkulu kutlamalarla karşılandı.

PARMA

İtalya’nın Parma şehrindeki Newroz kutlaması yüzlerce Kürt ve İtalyan’ın katılımıyla oldukça görkemli geçti.

Parma’daki Barış Meydanı’nda akşam saatlerinde bir araya gelen kitle, ‘Viva Newroz’, ‘Öcalan’a Özgürlük, Kürdistan’a Barış’, ‘Türkiye’ye boykot’, ‘Erdoğan kanlı ellerini Kürdistan’dan çek’ yazılı pankartlar taşıdı.

PKK, YPG-YPJ bayraklarının yanı sıra Öcalan posterlerinin taşındığı meşaleli yürüyüş Annunziata Meydanı’na kadar sürdü.

300 kadar kişinin katıldığı yürüyüşün ardından Kürdistan ve devrim şehitleri anısına saygı duruşu düzenlenirken, Newroz ateşi yakıldı.

Rete Kurdistan’ın mesajının okunduğu Newroz kutlamasında daha sonra Parma Halk Korosu (Malfottori) tarafından halk türküleri ve devrim marşları söylendi. Heysam Allavi’nin şiirlerinin okunduğu kutlamada daha sonra Bufo’nun türküleri seslendirildi.

Parma Belediye Başkan Yardımcısı’nın katılarak halkı selamladığı Newroz kutlamasında İtalyan Komünist Partisi’nden meclis üyesi Ettore Manno da bir konuşma yaptı. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın Parma Belediyesi’nce fahri hemşehriliğe seçildiğini duyuran Manno’ya kitle ‘Biji Serok Apo’ sloganlarıyla karşılık verdi.

Newroz kutlaması, organizeyi yapan Rete Kurdistan Parma Komitesi’nin teşekkür açıklamasıyla son buldu.

Kutlamaya, Modena Kürt Toplum Merkezi, Art Lab, Ciac, FAI Parma, PCI, RIfondazione, Cigno Verde, Coop.Avalon, Malfattori, Teatro Festina, Parma Antifascista, Italia -Cuba, Sinistra per Fiorenzuola, Jambo Fidenza ve USB Sendikası gibi kurumlar katıldı.

NANTES

Batı Fransa’da yaşayan Kürdistanlılar ise Nantes şehrinde yapılan bir kutlamayla Newroz’u karşıladı.

Kuzey Kürdistanda öz yönetim alanlarının selamlandığı Newroz kutlaması Nantes kentinde bulunan Salar Festive Nord salonunda yapıldı.

Bir dakikalık saygı duruşundan sonra günün anlam önemine değinen konuşmalar yapılan kutlamada, KCDK-E Eşbaşkalık Divanı’ndan Murat Ceylan söz aldı.

Newroz’un direniş ve serhildan olduğuna vurgu yapan Ceylan, Nisan ayında yapılacak olan referandumda Avrupa’da yaşayan halka çok önemli görevler düştüğünü söyledi. Herkesi 27 Mart’tan itibaren oy kullanmaya çağıran Ceylan, konuşmasının devamında şöyle dedi: “Sömürüye, şiddete, eşitsizliğe ve AKP-MHP’nin 16 Nisan referandumu ile kurumsallaştırmak istediği tek adam diktatörlüğüne sandık başına gidip ‘Hayır’ diyelim. Herkesin sorumluluk bilinciyle haraket ederek, Mehmet Tunç’ların, Asiye’lerin ve yüzlerce gencimizin talimatını yerine getirmemiz için AKP faşizmine karşı hesap sormalıyız. Kürdistan’da AKP’nin toplu katliamlara varan barbarlıklarına, halkın iradesiyle seçilmişlerin esir alınmalarına, kayyum atamalarına cevap olmak istıyorsak, sandık başına gidip tercihimizi yapmamız gerekir.”

Yapılan konuşmaların ardından sinevizyon gösterimi yapılırken, sırasıyla Hozan Ali Gül, Berivan Arin, Özlem Bağlayan, Serhado, Hozan Aydın ve Grup Şengal sahne aldılar. Geç saatlere kadar devam eden Newroz kutlaması halay ve sloganlarla son buldu.

INNSBRUCK

Avusturya’nın Innsbruck şehrinde ise Newroz açık alanda yapılan bir etkinlikle kutlandı.

Ciwanên Azad-Tirol tarafından organize edilen Newroz kutlaması Landestheater Meydanı’nda yapıldı.

Newroz ateşinin yakılmasıyla başlayan kutlamada canlı müzik eşliğinde halaylar çekildi. Kutlama, yoğun yağışa rağmen oldukça coşkulu geçti.

LUGANO

İsviçre’nin Ticini kantonunda Newroz kutlandı. 400’ü aşkın Kürdistanlı ve dostlarının katılımı ile Lugano Capanno do Pregassana salonunda düzenlenen Newroz kutlamasına Rojavalı sanatçı Dara ve Ferhat Tunç’un da aralarında olduğu çok sayıda sanatçı katıldı.

Halayların da çekildiği kutlamada referanduma yoğun katılım için çağrı yapıldı.