Paris’te TV 10 ile dayanışma gecesi

792

Başkent Paris’te TV 10 ile dayanışma gecesi düzenlendi. Gecede direniş mesajları verildi.

Fransa’nın başkenti Paris’te Pir Sultan Alevi Dergahı ve FEDA tarafından “Hak-Hakikat Adına Zalimin Zulmüne Karşı Hüseyin Aşkıyla Buluşalım” şiarı altında bini aşkın kişinin katıldığı TV 10 ile dayanışma gecesi yapıldı.

Açılış gülbangı Pir Rıza Yağmur tarafından yapılan gecede, Pir Sultan Alevi Dergahı eş başkanları Hüsniye Küçükkeleş ve İsmail Demirdelen halkı selamladı. Gecede Hüseyin Uçurum ve öğrencileri, Zeynel ve Bahar Güzel, Erdi Dersimi, Pınar Aydınlar, Hasan Ali ve Emekçi deyişleri, klamları ve direniş türküleri dinlendi. PSAAD tiyatro grubunun hazırladığı “Pir Sultan Abdal” isimli oyun da büyük bir beğeniyle izlendi.

Geceye bazı nedenlerden dolayı katılamayan HDK-A Eş Sözcüsü Demir Çelik’in başta olmak üzere birçok yazılı mesaj okundu. Fransa Kürt Kadın Hareketi ve KCDK-F katılımlarıyla geceye destek verirken, yine birçok demokratik kurum da gecede temsil edildi.

‘HDP ALEVİLERİN TEMSİLCİSİDİR’

HDP MGK Üyesi Çiğdem Küçükkeleş gecede yaptığı konuşmada, Alevilerin Türkiye’de içinde bulundukları duruma kısaca değindikten sonra, derin devlet ve AKP iktidarı tarafından Aleviler üzerinde oynanan oyunları anlattı ve HDP’nin tüm ötekileştirilmiş toplum kesimlerin temsilcisi olduğu gibi Alevilerin de temsilcisi olduğunun altını çizdi.

‘BEDEL ÖDEMEKTEN ÇEKİNMİYORUZ’

FEDA Temsilcisi, Kürt Siyasetçi Şenol Hantekin de bir konuşma yaptı. Hantekin konuşmasında, tarihinin her döneminde zalimin zulmüne direnmiş olan, bu uğurda bedel ödemekten çekinmeyen Kızılbaşların bugün de mensubu oldukları Kürt halkının özgürlük mücadelesinde yer aldıklarını belirtti, tarihteki Alevi direnişçilerini andı.

‘İKTİDARCI ANLAYIŞA KARŞIYIZ’

CİK Fransa Temsilcisi Mele Fevzi de kısa bir selamlamayla desteklerini belirterek, kendi İslam anlayışlarının Muaviye-Yezit çizgisi olmadığını, Muhammet peygamberin ehlibeytine bağlı olduklarını ve iktidarcı anlayışa karşı olduklarını söyledi.