Paris’te “Stop Erdoğan stop Eutelsat” eylemi

860

Fransa’nın başkenti Paris’te Fransız uydu şirketi Eutelsat’ın, Türk devletinin talebi üzerine Kürt televizyonlarının yayınlarını durdurma kararına karşı başlatılan protesto eylemeleri sürüyor.

Evry ve Normandia Demokratik Kürt Toplum Merkezi meclisi üyeleri Paris’te Eutelsat binası önünde bilgilendirme standı açarak bildiri dağıttılar.

“Stop Erdoğan stop Eutelsat ” dövizleri taşıyan eylemciler Eutelsat’ın AKP, “DAİŞ zihniyetine hizmet eden” bu karardan biran önce geri dönmesi çağrısında bulundular.

Eutelsat binası önünde saat 17.00’ye kadar devam eden eylem  “DAİŞ-Erdoğan terörist, Eutelsat destekçi” sloganları ile son buldu.

Avrupa’nın birinci operatörü Eutelsat, Türkiye’nin talebi üzerine 14 Nisan günü dağıtıcı şirketler aracılığı ile Stêrk TV, News Channel ve Ronahi TV’nin yayınların durdurulması talimatını vermişti.

Eutelsat daha önce de Kürt televizyon kanallarının yayınlarını durdurmuştu. Bu nedenle Kasım 2016’da Eutelsat, Paris Ticaret Mahkemesi tarafından mahkum edilmişti. Mahkeme, Kürt televizyonları Med Nuçe ve Newroz TV’nin yayınlarının yeniden başlatılması talimatını vererek, Eutelsat’ı tazminata mahkum etmişti. Her iki televizyonun yayını Ekim 2016’da Türk makamlarının talebi üzerine durdurulmuştu.