Paris’te şehit anması

1288

Fransa’nın başkenti Paris’te şehit Şiyar Eleşkirt (Enver Gördük) için anma gerçekleştirildi. Paris’in Grigny banliyösünde gerçekleştirilen anmaya çok sayıda Kürdistanlı katıldı.

Anma saygı duruşu ile başlayan anmada Grigny DTM Eş Başkanı Hacer Güneş’in açılış konuşmasıyla devam etti. Anmaya katılan Şehit Şiyar’ın kardeşi Sıraç Gördük onun anılarını anlatarak olgun, sade, mütevazı ve fedakar bir kişilik olduğunu belirtti.

Anmada bir konuşma yapan Avrupa Kürt Kadın Hareketi üyesi Zozan Serhat, “PKK’nin özgürlük mücadelesine başlamasından günümüze kadar binlerce şehit verdik, o şehitler Reber Apo’nun felsefesi etrafında kenetlenerek onurlu bir mücadelenin ölümsüz kahramanları oldular” dedi.

“Düşmana karşı kararlılıkla yürüttükleri bu onurlu mücadelede, Mehmet Tunç ve Pakize Nayır’ın bıraktığı direniş ruhunu şimdi Kürdistan halkı devralarak direnişi daha da yükseltiyor” diyen Serhat, tüm değerlere layık olabilmek için onların ideali ve hedeflerinin özgür Kürdistan ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için sonuna kadar direneceklerini söyledi.

Şehit Aileleri Komitesi Üyesi Celil Akdoğan ise şöyle konuştu: “Kürdistan devrim şehitleri, Kürdistan ve Ortadoğu’da vermiş oldukları mücadele ile onurlu bir tarihin öncüleri olmuşlardır. Bu direnişin mayasında Önder Apo’nun felsefesi vardır. Bizler şehit aileleri olarak evlatlarımızın, kardeşlerimizin yaratmış olduğu bu onurlu direnişi herkesten daha çok sahiplenerek onların yürüdüğü bu özgürlük yolunda şehitlerimize layık bir duruş sergilemeliyiz.”

Mele Sena ise Müslümanlıkta şehitliğin önemine vurgu yaparak şehitlik mertebesinin ne kadar ulu olduğunu belirtti.

Anma sinevizyon gösterimi ardından “Şehîd namirin”, “Be Serok jiyan na be” sloganları ile son buldu.