Paris’te Öcalan’ın özgürlüğü için kitlesel yürüyüş

928

Fransa’nın başkenti Paris’te Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan tecride dikkat çekmek için binlerce kişinin katılımı ile kitlesel yürüyüş düzenlendi.

Bugün saat 16.00’de République Meydanında başlayan yürüyüşe Paris ve çevresinden gelen binlerce kişi katıldı. “Önderliğimizin özgürlüğü bizim özgürlüğümüzdür ” pankartlarının taşındığı yürüyüş boyunca “Hepimiz Apo’yuz hepimiz PKK’yiz” sloganları atıldı. Öcalan üzerinde uygulanan tecride ilgili bilgilendirme amaçlı broşürler dağıtıldı.

Yürüyüş ardında Bastille Meydanı’da ise bir miting düzenlendi. Bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan miting’de CDK-F Eşbaşkanı Vedat Bingöl Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan tecride ilişkin bir konuşma yaptı. Bingöl “15 Temmuz darbe girişimi önderimiz sayın Abdullah Öcalan’a ve onun öncülüğünde mücadele eden Kürt özgürlük mücadelesinin kazanımlarına yapılmıştır. İmralı’dan hiç bir şekilde haber alınamaması, önderliğimizin hayatı konusunda ciddi endişelere neden olmuştur. Bundan dolayı başkan Apo’dan net bir haber alana kadar hergün alanlarında olacağız” dedi.

Mitingde konuşan ACTIT temsilcisi ise “Kürt halk Önderi Abdullah Öcalan ve bütün siyasi tutsakların aileleri ve avukatları ile biran önce görüştürülmesi” gerektiğini söyledi.

Yaklaşık iki saat süren eylem ve sloganlarla son buldu.