Paris’te Kürtler, Öcalan’ın sağlık ve güvenliği için eylemdeydi

496

Fransa’nın başkenti Paris’te Kürdistanlılar Kürt halk Önderi Abdullah Öcalan’ın sağlığı ve güvenliği için yürüyüş ve miting düzenlendi.

Fransa Demokratik Kürt Konseyi (CDK-F), Fransa Kürt Kadın Hareketi (TJK-F) ve Ciwanên Azad Paris öncülüğünde yapılan yürüyüşe 1000’in üzerinde Kürdistanlı katıldı.

Saat 15.00’de Gare de L’Est önünde toplanan Kürdistanlılar Republique Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.

Yürüyüş kortejinin en önünde kadınlar, “Kürt Halk Önderi Öcalan’ın yaşamı tehlikede, bunun sorumlusu uluslararası komploculardır” yazılı pankartı taşıdı.

Ekim ayı şehitlerinin fotoğraflarının yanı sıra Ciwanên Azad üyeleri de “Önderliğimizin yaşamı bizim ölüm kalım savaşımızdır” pankartı taşıdı.

Yürüyüş boyunca “Öcalan’a özgürlük” sloganları atan Kürdistanlılar, Öcalan üzerinde uygulanan tecride ilişkin bildiri dağıttı.

Republique Meydanı’nda ise bir miting yapıldı.

Kürdistan Özgürlük Mücadelesi şehitleri için bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan mitingde konuşan KCDK-E Divan Kurulu üyesi Murat Ceylan Kürt Halk önderi Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan tecride CPT ve Avrupa Konseyi gibi kurumların sessiz kalmasını kınadı.

Ceylan “Önderliğimizin paradigması etrafında kenetlenenler dünyanın başına bela olan barbar DAİŞ çerilerine karşı savaşarak Reqa’yı özgürleştirdi, kadını özgürleştirdi, Avrupa’daki kurumların bunu iyi görmesi lazım. Önderlikten haber alana kadar Avrupa’da yaşayan tüm Kürdistanlıların evinde oturmaması lazım. Her gün her an eylem halinde olacağız” dedi.

Ceylan Fransa’nın Strasbourg kentinde CPT ve AK binası önünde Öcalan için yapılan süresiz oturma eylemine güçlü katılma çağrısında bulundu.

Eylem “Be Serok jiyan na be” sloganları ile sona erdi.