Paris’te halk toplantısı: AKP ve işbirlikçileri yenilecek

1255

Villiers Le Bel’de halk toplantısı düzenlendi. Toplantıda yapılan konuşmalarda, AKP ve işbirlikçilerinin yenileceği, Kürt halkının yine diz çökmeyeceği vurgulandı.

Paris’in Villiers Le Bel banliyösündeki Demokratik Toplum Merkezinin organize ettiği halk toplantısına Kürdistanlıların katılımı yoğun oldu.

Yüzlerce Kürdistanlının katıldığı halk toplantısında konuşan Villiers Le Bel Toplum Merkezi Eş Başkanı Mehmet Subaşı, Kürdistan halkının önemli bir süreci yaşadığını ve bu sürecin bedelleri ağır olsa da kazanımlarının büyük olacağını belirtti. Subaşı, “Avrupa’daki Kürdistanlılar daha aktif bir biçimde bu süreci karşılayacak bir eylem düzeyini yakalamalıdır” dedi.

KESER: KAZANAN, MEŞRU MÜCADELEMİZ OLACAK

Halk toplantısına katılan İpekyolu Belediyesi Eş Başkanı Veysel Keser de AKP zulmüne dikkati çekti. Keser, “Savaşın kararını Kürtler değil, AKP almıştır ve bugünkü kaosun sebebi savaş kararını alanların kendisidir. ’80’lerde, ’90’larda uygulanan vahşet bugün daha üst bir perdeden devam ettirilerek sonuç alınmaya çalışılıyor. Ne gözaltı ve tutuklamalar, ne zulüm, işkence ne de yapılan katliamlar o dönemde bu halka diz çöktüremediyse, bugün de diz çöktüremeyecektir. Kazanan, bu halkın haklı, meşru mücadelesi olacaktır” diye kaydetti.

KOBANÊ: BU HALK ASLA UNUTMAYACAK VE HESAP SORACAK

Kürt Siyasetçi Yılmaz Kobanê de şunları dile getirdi:

“Bugün Ortadoğu’da adeta üçüncü dünya savaşı yaşanıyor ve bütün güçler savaşımı bu topraklar üzerinden gerçekleştirirken çok iyi anladılar ki, Kürtlerin, PKK’nin ve YPG’nin hesaba katılıp özne olarak ele alınmadığı hiçbir siyaset bu topraklarda tutmayacaktır. Bu Kobanê zaferi, Şengal hamlesi, Minbic ve en son Rakka kuşatmasıyla defalarca ispatlanmıştır. Bugün Türk devleti ve işbirlikçisi KDP açıklama üstüne açıklama yapıp, ‘PKK Şengal’den çıksın, savaşırız’ diyor. Madem öyle, katliam gelişirken Êzidîleri katliama terk etmeyecektiniz. Şehitler verip bedellerin ödendiği hiçbir yer hiç kimseye terk edilmeyecektir. Ne Şengal, ne Minbic, ne Kobanê. Çünkü onlar şehitlerimizin emanetleridir. AKP’nin Rojava’ya, Güney’e uzanan kazanımlarımızı gasp etme emelleri Ortadoğu bataklığında yenilgiye uğradığında işbirlikçisi KDP de yenilecektir. Kuzey’de de bu halk ve yiğit evlatları Şırnak’ı, Nuseybin’i, Sur’u unutmayacaktır. Cizre’de cayır cayır yakılan kahramanlarımızı asla unutmayacaktır. Hesabını sormaya devam edecek ve halkların başına bela olan AKP faşizmini bitirecektir.”

Kobanê, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a dönük yönelim tartışmalarının çok tehlikeli olduğuna da değinirken, konuşma sık sık “Bijî Serok Apo”, Şehîd namirin” sloganlarıyla kesildi.
Toplantı, Kardeş Aile Kampanyası’nı sahiplenme çağrısıyla son buldu.