Paris’te Eutelsat protesto edildi

748

Fransa’nın başkenti Paris’te AKP ve Eutelsat işbirliği ile kapatılmak istenen Kürt televizyonlarına ilişkin bir basın açıklaması yapıldı.

Paris’te Eutelsat binası önünde yapılan kitlesel basın açıklamasında KCDK-E Divan Kurulu Üyesi Murat Ceylan, Stêrk TV Temsilcisi Rêşad Sorgul, Ronahi TV adına Binyad Cizîrî, daha önce Eutelsat tarafından yayınları durdurulan Med Nuçe direktörü Antinio Ruggıeri ve Avrupa Kürt Kadın Hareketi Temsilcisi Zozan Serhat birer konuşma yaptı.

Protesto eyleminde yapılan basın açıklamasında Fransız uydu şirketi Eutelsat’ın daha önce de Kürt televizyon kanalları Med Nuçe ve Newroz Tv için kapatma kararı verdiği ve bu kararın Paris ticari mahkemesi tarafından mahkum edildiği hatırlatıldı.

Basın açıklamasında, “AKP Erdoğan faşizmini Kürdistan ve Türkiye’de Kürt medyasına yönelik kapatmalar ve baskıları sınırları aşarak Avrupa’ya taşırması Fransa’nın ve Avrupa demokrasisinin bir ayıbıdır.  Avrupa ülkeleri yönetimleri Erdoğan hakkında söylemleri ve uyguladıkları pratikler arasında büyük çelişkiler var” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, Ronahi TV’nin Rojava’da DAİŞ barbarlarına karşı savaşan Kürtlerin sesini dünyaya duyurarak bölgede kadınların, gençlerin halkların sesi olduğu vurgulandı.

Açıklamada devamla şu ifadeler kullanıldı: “Fransa Devletinin DAİŞ çetelerinin saldırılarına en çok maruz kalan bir ülke olarak Kürdistan’da ve Ortadoğu’da Kürt halkına bu çetelere karşı vermiş olduğu mücadelesini görmeyerek, Türk Devleti ile ticari çıkar ilişkilerine kurban etmesi Fransa Devletinin iki yüzlülüğüdür. Kürt halkının sesinin susturulmasına asla izin vermeyeceğiz. Bizler her gün alanlarda olacağız televizyon kanallarımıza sahip çıkacağız.”

Basın açıklamasının ardından Paris’te Eutelsat binası önünde stant açılarak AKP ve Eutelsat arasındaki suç ortaklığına ilişkin bilgilendirme yapıldı.

Eylem, Eutelsat binası önünde “Erdoğan ve Eutelsat sansürüne hayır” sloganıyla ile devam etti.

Avrupa’nın birinci operatörü Eutelsat, Türkiye’nin talebi üzerine 14 Nisan günü dağıtıcı şirketler aracılığı ile Stêrk TV, News Channel ve Ronahi TV’nin yayınların durdurulması talimatını vermişti.

Eutelsat daha önce de Kürt televizyon kanallarının yayınlarını durdurmuştu. Bu nedenle Kasım 2016’da Eutelsat, Paris Ticaret Mahkemesi tarafından mahkum edilmişti. Mahkeme, Kürt televizyonları Med Nuçe ve Newroz TV’nin yayınlarının yeniden başlatılması talimatını vererek, Eutelsat’ı tazminata mahkum etmişti. Her iki televizyonun yayını Ekim 2016’da Türk makamlarının talebi üzerine durdurulmuştu.

News Channel yaptığı yazılı açıklamada, “Baskıcı rejimlerle işbirliği yapan, basın ve ifade özgürlüğünü tehlikeye atanları caydırmak için daha güçlü bir hukuki mahkumiyet ve daha güçlü bir siyasi tepkiye ihtiyaç var. Zira bu temel haklar pazarlık konusu yapılamaz” tepkisinde bulunmuştu.