Paris’te binlerce kişi tutsakların sesi olmak için yürüdü

666

Fransa’nın başkenti Paris’te Türkiye cezaevlerindeki açlık grevi direnişinin 60. gününde binlerce kişi tutsakların sesi olmak için yürüdü.

Fransa Demokratik Kürt Konseyi (CDK-F), Fransa Kürt Kadın Hareketi ve Ciwanên Azad Paris’in çağrısıyla gerçekleşen yürüyüşe Kürdistanlılar ACTİT, ADHK-PARİS, SKB, BİR -KAR ve Sendika Solidarité gibi kurumlar destek verdi.
Saat 18.00’de République Meydanı’nda toplanan binlerce Kürdistanlı ve dostları “Kürt politik tutsakların direnişi 60. gününde” yazılı pankartı ve açlık grevlerine duyarlılık mesajlar içeren dövizler taşıdı ve bildiriler dağıttı.

Bastille Meydanı’na kadar yürüyen Kürdistanlılar ve dostları “Yaşasın zindan direnişleri” sloganları atarak Fransa kamuoyunun ve insan hakları savunucularının Türkiye zindanlarında devam eden açlık grevlerine sessiz kalınmaması çağrısında bulunuldu.

Bastille Meydanı’nda yapılan mitingde ise KCDK-E Divan Kurulu üyesi Murat Ceylan bir konuşma yaptı.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan öncülüğündeki direniş ile birlikte cezaevlerinde 60’ıncı gününe giren direnişi selamlayan Ceylan, “Başkan Apo’nun üzerindeki tecridi ve zindanlardaki baskıyı nefretle kınıyoruz. Tecrit ve zindanlardaki baskı Erdoğan ve Türk devletinin korkusundandır.

Erdoğan’ın bakanın gelecek Mart ayından itibaren kimse bu topraklarda PKK’nin ismini anmayacak dediği emniyet müdürlüğü başına yıkılmış ve Kürt özgürlük mücadelesi tarihi direnişini Amed’de bir daha göstermiştir.

Dost ve düşman bilsin ki Önderliğimiz, cezaevindeki yoldaşlarımız ve halkımız özgürleşinceye kadar direnişimiz devam edecektir” diye konuştu.

ADHK-Paris temsilcisi ise kısa bir konuşma yaparak şunları belirtti: “Fransız devriminin yapıldığı bu meydanda mücadele ederken açlık grevi yapan arkadaşlarımızı selamlıyoruz. Tutsak yoldaşlarımızla direnişi büyüteceğiz bu bizim onursal görevimizdir. Onları Kemal Pir ruhuyla selamlıyoruz. İçerde dışarda zincirleri parçala şiarıyla direnişimiz büyüyerek sürecektir.”

Eylem ” Biji Serok Apo ” sloganları ile sona erdi.