Paris’te binler tecridi protesto etti

1187

Fransa’nın başkenti Paris’te bir araya gelen binlerce kişi, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridi protesto etti.

Binlerce kişi, Fransa Demokratik Kürt Konseyi’nin (CDK-F) çağrısıyla saat 16.00’da Bastille Meydanı’nda bir araya geldi. Kürdistanlılar, sol, sosyalist, devrimci hareketlerin yoğun bir şekilde katıldığı yürüyüşte “Öcalan’a özgürlük” pankartları taşındı.

Öcalan’ın flamalarını taşıyan kitle, “Öcalan’a özgürlük”, “Katil Erdoğan” sloganları attı, bildiriler dağıttı.

Yürüyüş Nation meydanında ise yerini bir mitinge bıraktı. Mitingde CDK-F, ACTİT, ATİK, Kızılbayrak, Pazarcık Elbistan Evi, ODAK, CİK, FEDA, HDK-F, ADHK-Paris’ten ortak mesajı verildi.

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında özelde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a ve Kürt halkına, demokrat, devrimci kesimlere darbe yapıldığı vurgulanan mesajda Özgür Gündem’in kapatılmasını, gazetecilerin tutuklanmasının da faşizmin doruk noktası olduğuna dikkat çekildi. Faşizme karşı mücadeleyi yükselterek, hep beraber yenileceği mesajları da verildi.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın ve tüm politik tutsakların bir an önce aile ve avukatları ile görüştürülmesi gerektiği de vurgulandı. Yaklaşık iki saat süren yürüyüş ve miting sloganlarla son buldu.