‘Paris’te binler Öcalan için yürüdü

1137
PARİS

Paris Kürdistan halk İnisiyatifinin çağrısıyla yapılan eyleme Paris ve çevresindeki DTKM’ler, ACTİT, ATİK ve FEDA gibi kurumlar tarafından katılım sağladı. Kitlesel yürüyüş saat 16.00’da République Meydanında başladı. Öcalan’ın durumuna dikkat çekmek isteyen binlerce Kürdistanlı, yürüyüş boyunca sık sık Öcalan ve Kürtler lehine sloganlar attı.

Fransızca bildirilerin okunduğu ve dağıtıldığı yürüyüşte 15 Temmuz darbesi sonrası Öcalan’ın durumuna dair hiç bir haber alınamadığı ve bundan duyulan kaygı dile getirildi. “Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın sağlığı savaş sebebidir” ve “Kahrolsun uluslararası komplo, cevapsız kalmayacağız” pankartlarının taşındığı yürüyüş, Magenta Bulvarı boyunca “Öcalan’a özgürlük” sloganları ile devam etti.

Paris’in büyük Garlarından biri olan Gar de l’est’de ise bir miting düzenlendi. Bir dakikalık saygı duruşuyla başlayan mitinginde Minbic zaferi selamlandı.

Miting’de Avrupa Kürt Kadın Hareketi adına Zozan Serhat yaptığı konuşmada “Kürt halk Önderi Öcalan bizim hassasiyetimiz ve kırmızı çizgimizdir. Önderliğimizden haber alana kadar hergün eylemsellik halinde olacağız. Özellikle Avrupa’da yaşayan gençler, kadınlar, Önderliğimiz özgürleşinceye kadar hep alanlarında olmalılar” dedi.

Demokrat Sol Sosyalist kurum temsilcileri de yaptıkları konuşmalarda Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın Kürt halkı için ne kadar önemli olduğuna dikkat çekerek, tecridin derhal kaldırılması gerektiğini belirttiler.

Miting “Biji Serok Apo ” sloganları ile son buldu.’