Paris’te açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla eylem

1209
ANF Images

Türkiye cezaevlerindeki açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla Fransa’nın başkenti Paris’te yürüyüş ve miting düzenlendi.

Fransa Kürt Kadın Hareketi ve Fransa Demokratik Kürt Konseyi (CDK-F) çağrısıyla gerçekleşen yürüyüşe Kürdistanlılar ve Türkiyeli devrimci, demokrat kurumlar katıldı.

Saat 17.00’de Gar de l’Est önünde başlayan yürüyüşte “Yaşasın zindan direnişleri”, “Türkiye zindanlarda açlık grevi 53. gününde” pankartları taşıyan kitle “Katil Erdoğan”, “Biji Serok Apo” sloganları attı. Yürüyüş boyunca zindanlarda devam açlık grevleri ile ilgili bildiriler dağıtılarak bilgilendirme yapıldı.

République Meydanı’nda ise bir miting gerçekleştirdi. Mitingde konuşan Fransa Kürt Kadın Hareketi üyesi Zozan Serhat zindanlarda devam eden açlık grevindeki tutsakların durumlarının acilliğine dikkat çekerek şunları belirtti: “Zindan direnişleri Önder Apo’nun üzerindeki ağırlaştırılmış tecridi kırmak için yapılıyor ve arkadaşlar bedenlerini ölüme yatırmış. Bizler şu andan itibaren her an eylem halinde olmalıyız ve zindanlarda direnen arkadaşların sesi olmalıyız yoksa yarın çok geç olabilir. ”

Serhat ayrıca 10 Nisan Pazartesi günü Fransa Parlamentosu önünde saat 10.00’da başlayacak ve Cuma gününe kadar devam edecek çadır eylemine güçlü katılım çağrısı yaptı.