Paris’te 8. Engin Sincer gençlik festivali yapıldı

986

Ciwanên Azad ve Jinen Ciwanên Azad öncülüğünde “Genç başladık genç bitireceğiz” şiarıyla gerçekleşen 8. Engin Sincer gençlik festivali saat 10.00’da Paris’in Sarcelles banliyösünde Kürt gençlerinin yoğun katılımı başladı.

Festivalde futbol, voleybol ve satranç turnuvalar düzenlendi. Festivalden önce Paris, Marsilya, Rennes ve Strasbourg’da düzenlenen futbol turnuvasında finale kalan takımlar bugün karşılaştılar, yapılan maçlar sonunda Şehit Welat takımı birinci oldu.

Voleybolda ise yapılan maçlar sonucunda Jinen Ciwanên Azad takımı birinciliği kazandı.

Festivalde KCDK-E divan kurulu üyesi Murat Ceylan ve Ciwanên Azad temsilcisi Fırat Welat birer konuşma yaptı. Konuşmalarda, “Avrupa’da yaşayan Kürdistanlı gençlerin Engin Sincer, Mayıs ayı şehitleri ve tüm Kürdistan özgürlük mücadelesi şehitlerinin değerleri etrafında örgütlenip özgür Önderlik, özgür Kürdistan ve özgür yaşamı inşa etmeleri gerekmektedir” denildi.

Sistemin gençliğin üzerindeki politikalarına dikkat çekilen konuşmalarda; gençliğin ancak Kürdistani kültür ile özgürleşebileceği belirtilerek, Avrupa’daki Kürt gençlerinin Öcalan’ın özgürlüğü ve faşist Türk devletinin Kürt televizyon kanallarının kapatma girişimlerine karşı direnişi büyüterek alanlarda olmalıdır denildi.

Festival sanatçılar Çetin Oraner, Serhado, Şararoj ile Govend ekibi de sahne aldı.