Paris’te 25 Kasım yürüyüşü

617

Fransa’nın başkenti Paris’te binlerce kadın 25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Dayanışma Günü için yürüdü.

Saat 15.00’de Republiqe meydanında başlayan yürüyüşe onlarca kadın hakları savunucusu kurum, sendika, siyasi parti, feminist kurumların katılımı ile başlayan yürüyüşte Fransa Kürt kadın hareketi (TJK-F) Sosyalist Kadınlar birliği (SKB) kortejdeki yerini aldı.

Kürt kadınları 9 Ocak 2013’de Paris’te katledilen üç Kürt kadın devrimci Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Layla Şaylemez’in fotoğraflarının yanısıra, Türk Devleti tarafından katledilen Taybet Ana, Almanya’da kaçırılarak katledilen Saray Güven, Şengal’de haber takibi yaparken katledilen Nujiyan Erhan ve Hounduras’da katledilen politikacı Berta Caseres’in fotoğraflarını taşıdı.

“Faşizmin saldırılarına karşı savunma hakkımız”, “Dün Rosa bugün Sara asla unutmuyacağız” pankartlarıyla yürüyüşe geçen kadınlar “Kadın, yaşam özgürlük” sloganları atan Kürt kadınları bildiriler dağıttı.

Jinên Ciwan Azad üyeleri de “Faşizim kaybedecek biz kazancağız” pankartıyla yürüyüşe katıldı.

Opera meydanına gelindiğinde Avrupa Kürt Kadın haraketi (TJK-E)’nin açıklaması okundu. Açıklamada; Kapitalist modernite yaşadığı kriz ve kaostan çıkmak için toplumsal sömürüyü derinleştiriyor. Başta kadınlar, halklar ve tüm ezilen kesimler olmak üzere sömürünün hedefindeki kesimlerin direnişi ise büyüyor. Rêber Apo’nun deyimiyle ‘tarihin temel çelişkisi’ çözülmeyi bekliyor. Kadının cinsel, ekonomik olarak sömürü altına alınıp, ideolojik kurgulama üzerinden yürüyen bu sistemin hedefi sadece kadınlar değil. Kadına yönelik başlayan ve sonra tüm toplumu içine alan şiddetin dozajı giderek artıyor. Erkek egemenlikli sistemin zirvesi kapitalist modernitenin, sömürü, işgal ve kar planlarının baş hedefinde ise kadınlar yer alıyor.

Kazandığımız özgürlük mevzilerini elimizde tutmanın yolu, kadına dönük şiddete karşı mücadeleyi tek bir günle sınırlı tutmamak, sınırsız direnişi geliştirmektir.”