Paris ve Nürnberg’de Öcalan’a çadır eylemleri sürüyor

1161

Avrupa’nın birçok merkezinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için başlatılan çadır ve nöbet eylemleri sürüyor.

Fransa’nın başkenti Paris ve Almanya’nın Nürnberg kentlerinde düzenlenen eylemler Öcalan üzerindeki tecride dikkat çekildi.

PARİS

Fransa’nın başkenti Paris’te Kürt Halk önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için yapılan çadır eylemi 4. gününde devam ediyor.

Paris’te République meydanında devam eden çadır eylemine Fransız halkı var turistler yoğun ilgi gösteriyor.

Kürt Halk önderi Abdullah Öcalan’ın flamaları ile donatılan çadırda Öcalan üzerinde uygulanan tecridi içeren Fransızca bildiriler dağıtarak bilgilendirme yapılan eylemi bu gün Villier le Bel Demokratik Kürt Toplum Merkezi halk meclisi üstlendi.

Villier le Bel Halk Meclisi Eşbaşkanlarının açıklamasında “Kürt halkının önderi Abdullah Öcalan özgür olana kadar her gün eylemsellik halinde olacağız önderliğimizin özgürlüğü bizim özgürlüğümüzdür. Abdullah Öcalan’a özgürlük Kürdistan’a statü şiarıyla başlattığımız bu eylemler sonuç alınıncaya kadar devam edecektir” denildi.

Ayrıca République meydanında her gün saat 17.00’ye kadar süren çadır eylemine güçlü katılım çağrısı da eşbaşkanlar yaptı.

NÜRNBERG

Almanya’nın Nürnberg kentinde de çadır eylemi üçüncü gününde devam ediyor. Nürnberg Hallplatz’da yapılan eyleme yoğun ilgi gösteriliyor.

Nöbet eylemi boyunca tiyatro, canlı müzik, konuşmalar, yüksek sesli müzikle kamuoyunun dikkatini çekiliyor.

Hallplatz saat 16.00-19.00 arasında yapılan çadır eylemine Kürdistanlılar, Türkiyeli devrimci ve demokratlar, Almanların da yoğun olarak ziyaret ediyor.

Nöbet eylemine ilişkin çağrı yapan Demokratik Toplum Merkezi Eşbaşkanları Sakine Doğan ve Hikmet Gencer, “Başkan Apo’nun özgürlüğü bizim eylemliliklerim izin temelidir. Biz bu eylemliliklerimizi başkan Apo özgürleşinceye kadar devam ettireceğiz” dedi.

Eşbaşkanlar, Nürnberg ve çevresinde yaşayanları da eyleme katılmaya çağırdı.