Paris ve Mannheim’da tecrit protestosu

474

Fransa’nın başkenti Paris ve Almanya’nın Mannheim kentinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik Türk devleti tarafından uygulanan tecrit protesto edildi.

PARİS

Fransa’nın başkenti Paris’te Kürdistanlılar Kürt halk Önderi Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan tecride dikkat çekmek ve özgürlüğünün sağlanması için eylem yaptı.

Fransa Kürt Kadın Hareketi (TJK-F) ve Fransa Demokratik Kürt Konseyi (CDK-F) öncülüğünde Eifel kulesi önünde yapılan eyleme Paris ve çevresindeki DYKM’ler ve yüzlerce Kürdistanlı katıldı.

Eifel kulesi önünde yapılan eylemde büyük harflerle “Öcalan’a özgürlük” yazan Kürdistanlılar Öcalan’ın fotoğraflarının bulunduğu flamalar taşıdı.

Yapılan konuşmalarda “Öndeliğimizin ne şartlarda İmralı tecrit sisteminde tutulduğu hakkında hiçbir bilgi sahibi değiliz. Önderliğimizin sağlık durumu bizim kırmızı çizgimizdir. Bizler Önder Apo’yu özgürleştirene kadar eylem halinde olacağız” denildi.

Çevredeki Fransız ve turistlerin yoğun ilgisini çeken eylemde Öcalan üzerinde uygulanan tecridi anlatan yüzlerce bildiri dağıtıldı.

Eylem “Öcalan’a özgürlük”, “Be Serok Jiyan Na Be”, “Biji Serok Apo” sloganları ile sona erdi.

MANNHEIM

Almanya’nın Mannheim kentinde de Ronahi-Berivan Kadın Meclisi, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik uygulanan tecride dikkat çekmek amacıyla stant açtı.

Mannheim HBF önünde açılan stantta konuşmalar yapıldı ve bildiriler dağıtıldı.

Kürt Toplum Merkezi’nin mesajının okunduğu eylemde Die Linke Mannheim milletvekili Gökay Akbulut da katılarak bir konuşma yaptı.

Eylem, “Jin, jiyan, azadi”, “Biji Serok Apo” sloganları atıldı.