Paris ve Hannover’de protestolar

682

Paris’te Türk devleti ile Fransız uydu şirketinin Kürt televizyon kanallarını kapatma girişimi, Hannover’de de Dersim Soykırımı protesto edildi.

Fransa’nın başkenti Paris’in Villiers Le Bel banliyösünde yüzlerce Kürdistanlı Türk devleti ile Eutelsat’ın kirli ilişkisini yaptıkları bir eylemle protesto ettiler.

Villier le bel Demokratik Kürt Toplum Merkezi önünde toplanan Kürdistanlılar, “Katil Erdoğan, destekçisi Eutelsat”, “DAİŞ terörist, Eutelsat destekçisi” sloganları atarak Villiers Le Bel Garı önüne kadar yürüyüş düzenledi.

KCDK-E Divan Kurulu Üyesi Murat Ceylan yaptığı konuşmada şunları belirtti:

“Kürt Halk Önderi Başkan Apo üzerindeki tecridi, TC’nin Şengal ve Rojava’ya saldırıları ile birlikte Eutelsat’ın Kürt halkının sesini susturma çabasını nefretle kınıyoruz. Kürtlerin insanlık mücadelesinin gittikçe yükselmesi sömürgeci güçler ve işbirlikçileri KDP gibi güçleri rahatsız etmektedir. Tam da böylesi bir dönemde Fransız Eutelsat şirketinin sansür çabası önümüzdeki dönemde Kürt halkının kazanımlarının daha da hedefleneceği anlamına gelmektedir.

Eutelsat’ın bu tutumu faşist Türk devletine ve dolayısıyla DAİŞ’e hizmet anlamına gelmektedir.

Bizler Avrupa’da yaşayan Kürdistanlılar faşist Türk devletinin Eutelsat ortaklığını her gün alanlarda eylem halinde olarak teşhir edeceğiz.”

HANNOVER

Almanya’nın Hannover kentinde, Dersim Soykırımı’nın yıl dönümü vesilesiyle bir etkinlik düzenlendi. Etkinliğe DİDF, NAV-DEM, AABF, ATİK ile çeşitli kurumlar katıldı.

Hannover Tren İstasyonu önünde kurulan çadır etrafında yapılan mitingle Dersim Soykırımı protesto edildi. Bir dakikalık saygı duruşundan sonra kurumlar adına konuşmalar yapıldı. NAV-DEM adına Konuşan Tahir Köçer, Ermeni Soykırımı, Dersim Soykırımı’nı yapan zihniyeti bugün AKP’nin temsil ettiğini belirtti. Köçer, “Daha önce Ermeniler, dün Aleviler, bugün Kürtler hedefte” dedi.

Kurulan çadır etrafında Dersim Soykırımı’nı yansıtan pankartlar açılırken, çok sayıda bildiri dağıtıldı.