Paris ve Den Haag’da Eutelsat protesto edildi

703

Fransa’nın başkenti Paris ve Hollanda’nın Den Haag kentinde, Kürt televizyonları üzerindeki Eutelsat tehdidine karşı protesto eylemleri yapıldı.

AKP ve Eutelsat’ın kirli işbirliği ile kapatılmak istenen Kürt televizyon kanalları için protesto eylemleri devam ediyor. Paris’te Eutelsat binası önünde Salı günü yapılan kitlesel basın açıklamasıyla başlayan çadır eylemi Çarşamba günü de devam etti.

Creil ve Villiers Le Bel Demokratik Kürt Toplum Merkezi meclis üyeleri Eutelsat binası önünde açtıkları bilgilendirme standında AKP DAİŞ zihniyeti ile Eutelsat’ın kirli ilişkisini anlatan bildiriler dağıttı.

Eylemde kapatılmak istenen Kürt televizyon kanallarının logoları ile “Erdoğan Eutelsat sansürüne hayır” pankartı açıldı. Eylemciler, Kürt halkının her yerde eylem halinde olmaları ve faşist Türk devleti ile Eutelsat ortaklığını teşhir edip televizyon kanallarına sahip çıkma çağrısında bulundu.

Hollanda Demokratik Kürt Toplum Merkezi (DemNed) de aynı amaçla Den Haag’daki Hollanda Parlamentosu önünde bir protesto eylemi organize etti. Eylemde bir konuşma yapan DemNed Eşbaşkanı Aliye Varto, Türk devleti ile işbirliği yapan Eutelsat’ı sert bir dille eleştirdi. Batılı hükümetlerin sessizliğine de tepki gösteren Varto, kamuoyuna da duyarlılık çağrısında bulundu.

Avrupa’nın birinci operatörü Eutelsat, Türkiye’nin talebi üzerine 14 Nisan günü dağıtıcı şirketler aracılığı ile Stêrk TV, News Channel ve Ronahi TV’nin yayınların durdurulması talimatını vermişti.

Eutelsat daha önce de Kürt televizyon kanallarının yayınlarını durdurmuştu. Bu nedenle Kasım 2016’da Eutelsat, Paris Ticaret Mahkemesi tarafından mahkum edilmişti. Mahkeme, Kürt televizyonları Med Nuçe ve Newroz TV’nin yayınlarının yeniden başlatılması talimatını vererek, Eutelsat’ı tazminata mahkum etmişti. Her iki televizyonun yayını Ekim 2016’da Türk makamlarının talebi üzerine durdurulmuştu.