Paris ve Cenevre’de Öcalan’ın özgürlüğü için eylemler

344

Fransa’nın Paris ve İsviçre’nin Cenevre şehrinde, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan için eylemler gerçekleştirildi.

Fransa’nın başkenti Paris’te Kürdistanlılar Kürt halk Önderi Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan ağırlaştırılmış tecride dikkat çekmek ve özgürlüğünün sağlanması için eylem yaptı.

Saat 19.00’da Fransa Demokratik Kürt Konseyi (CDK-F)’nın çağrısı ile Fransız Haber Ajansı (AFP) binası önünde yapılan eyleme Paris ve çevresindeki Demokratik Kürt toplum merkezi meclisi üyeleri ve ACTIT temsilcileri katıldı.

Öcalan’a özgürlük pankart ve dövizlerin açıldığı eylemde Kürt Halk önderi Abdullah Öcalan’ın üzerinde uygulanan tecride dikkat çeken bildiriler dağıtıldı.

Eylemde Fransa kamuoyuna ve medyasına Öcalan üzerinde uygulanan ağırlaştırılmış tecride sessiz kalınmaması çağrısında bulunan Paris DTKM eş başkanı Mehmet Ali Yıldız “Faşist Türk Devleti bizlere Önderliksiz bir yaşam dayatıyor, ama bizler böyle onursuzca yaşamayı kabul etmeyeceğiz. Önderliğimiz özgür olana kadar eylemlerimiz kesintisiz devam edecektir ” diyerek 8 Temmuz Cumartesi günü saat 17.00’de Republıqe meydanında yapılacak yürüyüşe güçlü katılım çağrısında bulundu.

Eylem bir heyetin Öcalan’a uygulanan tecridi anlatan bir dosyanın ajans yetkililerine sunulmasının ardından “Öcalan’a özgürlük ” “Diktatör Erdoğan ” sloganları ile son buldu.

CENEVRE

Cenevre’de Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için bir miting gerçekleştirildi.

İsviçre’nin Cenevre kentinde bugün Birleşmiş Milletler önünde bir araya gelen Kürdistanlılar ve dostları burada gerçekleştirdikleri mitingle Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a uygulanan ağırlaştırılmış tecridin kaldırılmasını ve derhal serbest bırakılmasını talep etti.

Öcalan posterleri, KCK, YPG ve YPJ bayraklarının taşındığı eylemde NCDK Cenevre Eş Başkanı Salih Sağlam yaptığı konuşmada Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecride dikkat çekerek “Öcalan’ın özgürlüğü Kürt halkının özgürlüğüdür, Öcalan’ın özgürlüğü için her zaman alanlarda olacağız” diye konuştu.

Eylem Birleşmiş Milletler’e bir dosya sunulmasının ardından sonlandırıldı.