Paris, Hamburg, Kassel ve Den Haag’da Öcalan eylemleri

758

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın sağlık ve güvenliği için Fransa’nın başkenti Paris, Hollanda’nın Den Haag ve Almanya’nın Kassel kentlerinde eylem düzenlendi.

PARİS

Fransa’nın başkenti Paris’te Kürt Halk önderi Abdullah Öcalan’ın sağlığı ve güvenliği için miting düzenlendi.

Fransa Demokratik Kürt konseyi (CDK-F) Fransa Kürt Kadın Hareketi (TJK-F) ve Ciwanên Azad Paris öncülüğünde Gare de l’Est Saint-Martin kilisesi düzenlenen eyleme Kürdistanlıların yoğun katıldı.

Mitingde bir konuşma yapan Ciwanên Azad temsilcisi Avrupa’da yaşayan tüm Kürt gençlerini “Azad bike, Seri hilde” kampanyası çerçevesinde eylemlere güçlü katılmaya çağırdı.

Ayrıca mitingde HDK-Fransa eş sözcüsü İbrahim Seydo Aydoğan bir konuşma yaptı.

Öcalan’ın temsil ettiği değerlerin ve ortaya koyduğu çözüm önerisinin bugün sadece Türkiye ve Kürdistan’da değil aynı zamanda bütün Ortadoğu’da yaşayan halklar için umut olduğunu belirten Aydoğan, “Değişik etnik inanç ve düşünce kesimlerinin kendi özgünlükleriyle katıldığı bu model bugün Rojava’da, Reqa’da, Şengal’de çözüm için tek makul model olan Demokratik Konfederalizm çerçevesinde uygulanmakta ve sömürü sistemlerinin korktuğu tek proje olmaktadır. Reqa’da şehit düşen bir Arap kadın savaşçının cebinde Sayın Öcalan’ın kitabının bulunması da bunu çok güzel anlamlandırmaktadır.

Bugün sadece Kürtler değil, Ortadoğu’da yaşayan diğer halklar da Öcalan’ın fikirlerine sahip çıkmakta ve canlarını onun fikirlerinin yerleştirilmesi için vermektedirler.

Sayın Öcalan’a 18 yıldır tek kişilik ada hapishanesinde uygulanan tecrit aslında onun şahsında bütün özgürlük taleplerine uygulanmakta ve onun temsil ettiği değerler hapsedilmektedir.

Almanya’da onun fikirlerini tanıtan otobüse yapılan uygulama ve onu sembolize eden flamalara yapılan saldırılar bu korkan zihniyetin temsilidir.

İki yıla yakın süredir Öcalan’dan haber alınamamakta ve sağlığı ile ilgili spekülasyonlar yapılmaktadır. Hiçbir baskıya boyun eğmeyeceğimizi bilinmelidir.

Kürtlerin bu tecrit ve spekülasyonlarla denenmeye çalışıldığını düşünüyoruz ve sayın Öcalan’ın hayatı hakkında kaygımızı ifade ediyoruz.

Buradan hatırlatalım: kimse Kürtleri denemeye kalkmasın! Kanımızı dökerek büyük fedakarlıklarla geliştirilen bu mücadeleye sahip çıkan Kürt halkı ve dostları, liderlerine sahip çıkıyor ve bu tehlikeli oyunları terk etmeye çağırıyor. Sayın Öcalan’ın sağlığı ve hayatı üzerindeki kaygılar, aslında bütün halkların özgürlük taleplerine verilen cevabın ta kendisidir. Kürtler bu oyunu bozacak.”

Miting Öcalan’ın sağlığı ve güvenliği için Fransa’nın Strasbourg kentinde CPT ve AK binası önünde 19 gündür devam eden oturma eylemine güçlü katılma çağrısının ardından “Be Serok jiyan na be” sloganları ile sona erdi.

HAMBURG

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın sağlık ve güvenliği için Almanya’nın Hamburg kentinde bir yürüyüş düzenlendi. Rojbin Kadın Meclisi ve Ciwanên Azad öncülüğünde gerçekleştirilen yürüyüş Mönckebergstrasse’den başlayarak Gensemarkt meydanına kadar sürdü.

Yürüyüş sırasında yapılan konuşmalarda, CPT’nin görevi gereği acilen İmralı’ya gitmesi gerektiği belirtildi. Almanya hükümetinin bu konudaki tutumunun da eleştirildiği konuşmalarda, Kürtlerin demokrasi mücadelesini desteklemek yerine faşist diktatör Erdoğan’dan yana tavrı Alman devletinin ayıbı olarak değerlendirildi.

KASSEL

Almanya’nın Kassel kentinde de düzenlenen iki günlük yürüyüş Göttingen’den başladı. Saat 10.00’da başlayan yürüyüş yarın Kassel’de sona erecek.

“Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a barış” sloganı ile düzenlenen yürüyüşe yüze yakın Kürdistanlı ve dostu katıldı.

Yürüyüş boyunca binlerce bildiri dağıtan kitle, Öcalan’ın sağlık ve güvenliğine dikkat çekti.

DEN HAAG

Hollanda’nın Den Haag kentinde de Kürdistanlılar ve dostları parlamento önünde bir miting düzenledi. Öcalan lehine sloganların atıldığı eylemde, KCK, PKK ve TJK-E flamaları ve Öcalan posterleri taşındı.

Öcalan’ın sağlık ve güvenliğine dikkat çekilen konuşmalar ardından eylem sonlandırıldı.