ÖZGÜRLÜK NÖBETİ 7. YILINA GİRİYOR

234

25 haziran Salı günü “Özgürlük Nöbeti” 7. Yılına giriyor.

Kürt halkının ve dünyanın en uzun soluklu, kesintisiz olarak süren eylemi “Özgürlük Nöbeti”, büyük bir kararlılıkla devam ediyor. Her hafta Avrupa’nın başka bir ülke ve şehrinden gelen toplum merkezleri veya KCDK-E bileşeni grupların devraldığı nöbet eylemi, Reber Apo’nun özgürlüğü gerçekleşinceye kadarda tüm kararlılığı devam edecektir.

Mücadelemiz açısından önemli bir etkiye sahip bu eylemde sadece Reber Öcalan’a özgürlük istenmiyor, aynı zamanda sayın Öcalan’ın fikirleri, Kürt halkının verdiği mücadele yaygın bir şekilde tanıtılmaktadır. Bir yanıyla İmralı sistemi gündemde tutulurken, diğer yandan da bu konuda muhatap olan CPT, Avrupa konseyi ve Avrupa Parlamentosu ve olmak üzere uluslararası kurumların görevlerini yapması ve harekete geçmesi için kamuoyunu bilgilendirilmekte ve harekete geçirilmektir.

Koşullar ne olursa olsun aksatılmadan devam eden “Nöbet Eylemi” her gün 07.30 ile 16.30 saatleri arasında kararlılıkla sürdürmektedir. Binlerce insanla yüz yüze temas sağlanarak broşür ve bildirilerek dağıtılarak bilgilendirmeye devam edilmektedir.

Kürtlerin en uzun soluklu eylemi olarak tarihe geçen nöbet eylemi, 25 Haziran 2012’de “Özgürlüğe Kadar Nöbetteyiz” sloganıyla start aldı. 25 haziran 2019 Salı günü 7. Yılını dolduracak olan Nöbet Eylemi, tarihi açlık grevi ve ölüm orucu direnişinin tecridi kırmasının arifesine denk gelmiştir. Beyaz Tülbentli Anaların direnişiyle büyüyen ve sonuç alan bu tarihsel direniş faşist iktidara geri adım attırmıştır. İlerici insanlığın önderi Reber Apo’nun 2 mayıs deklarasyonu ile Kürdistan, Türkiye ve Ortadoğu somunları konusundaki çözümünü ortaya koymuş, tüm Ortadoğu ve dünyada büyük umut yaratmıştır. Çözümün muhatabı Başkan APO’nun rolünü oynaması için özgürlüğü olmazsa olmaz düzeyinde temel görev olarak tüm çözüm ve demokrasi isteyenlerin görevi olmuştur.

Tarihi açlık grevi direnişleri ile İmralı tecritti kısmen aşılmıştır. Şimdi görev önderliğin ÖZGÜR YAŞAR VE ÇALIŞIR’ konuma gelmesi için demokratik mücadeleyi yükseltmek görevidir.

Ortadoğu ve dünyada halkların umudu haline gelen ve halkların sahiplendiği Öcalan, özgür koşullarda yaşar ve çalışır koşullara kavuşması için mücadelenin kararlılıkla sürdürülmesi gerekmektedir. Nöbet eylemi bu anlamda önemli bir mücadele aracı olarak büyütülerek devam edecektir. Bu vesileyle 25 haziran Salı günü Avrupa Kürdistanlılar Demokratik Toplum Kongresi (KCDK-E) eş başkanları bünyesindeki tüm ülke ve kurumların eş başkanları ile kadın, gençlik temsilcileri ve dostları saat 11:00’de bir açıklama ile 7. Yılını dolduran nöbet eylemi devralınacaktır. 25-29 Haziran arasındaki tarihlerde nöbet eylemi eş başkanlar tarafından tutulacaktır.

25 -29 haziran tarihleri arası her gün bir etkinle sürdürülecek olan nöbet eyleminde bir yandan Sayın Öcalan’a özgürlük, bir yandan da özgür koşullarda yaşar ve çalışır konuma kavuşması talep edilecektir. 29 haziran tarihinde yapılacak kitlesel bir etkinlikle özgürlük nöbeti yeni gruba devredilecektir.

KCDK-E olarak 25 haziran saat 11.00’de devralacağımız Strasburg’da süren Reber Apo’ya özgürlük nöbetine tüm eş başkanları, Kürdistan ve Türkiyeli kurum temsilcilerini, şahsiyetleri katılmaya ortaklaşmaya davet ediyoruz.

KCDK-E Eş Başkanlık Divanı
17 Haziran 2019